Forbes duyurdu: Dünyadaki en zengin Türklerin isimleri belli oldu Forbes duyurdu: Dünyadaki en zengin Türklerin isimleri belli oldu

Zorunlu hale getirilen trafik sigortasında, sigorta şirketlerinin poliçe alma sürecinde oyunları gün yüzüne çıktı. Birçok şirketin, "sistem arızası var" bahanesiyle zorunlu trafik sigortası poliçelerini kesmediği ortaya çıktı.

Türkiye'de kanuni bir mecburiyet olarak her aracın yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası, 29 milyon aracı kapsıyor. Ancak, son iki yıldır yaşanan sıkıntılar, son aylarda daha da artarak devam ediyor.

Sigorta şirketlerinin birçoğu, trafik poliçesi için 6.300 TL gibi bir ücret belirlenmesine rağmen fiyat teklifi vermeyerek, "sistem hatalı" gibi gerekçelerle poliçe kesmiyorlar.

Kamu kurumlarına ait sigorta şirketi ise, bayilerine gün içinde kullanılmak üzere kasko veya elementer poliçe kesildiğinde, aynı anda trafik poliçesi de kesme imkanı sunuyor.

Özel sigorta şirketleri ise, ek mali tazminat ve çekici hizmeti gibi basit konuları ilave ederek poliçe bedeline yüzde 50 gibi yüksek farklar ekleyerek zorunlu trafik poliçesi kesmeyi kabul ediyorlar.