Türk Borçlar Kanunu'na 8 Haziran 2022'de eklenen geçici madde ile konut kiralarına yüzde 25 kira artış zam sınırı getirilmişti. Bu sınırlama, 1 Temmuz 2024'e kadar uzatılmıştı. 1 Temmuz itibariyle bu sınırlamanın kalkması söz konusu. Düzenleme değiştiği takdirde, kira artışları 12 aylık enflasyon ortalaması hesabına göre yapılacak. Milyonlarca ev sahibi ve kiracı, yüzde 25 kira artış sınırının uzatılıp uzatılmayacağını merakla bekliyor.

Bakan Şimşek: "Yüzde 25 Sınırının Devam Etmesi İçin Sebep Yok"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRTHaber'de katıldığı bir programda, yüzde 25 kira artış sınırıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Şimşek, "Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum, çok büyük ihtimalle devam etmez. Kredi fiyatlamasına da müdahale edilmemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırlaması Ne Zaman Bitecek?

Kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarına bakılmaksızın ev sahiplerine en fazla yüzde 25 zam yapabilecekler. 1 Temmuz 2024'ten itibaren ise bu sınırlamanın kalkması bekleniyor ve kira artışlarının 12 aylık enflasyon ortalamasına göre yapılması öngörülüyor.

Gelecekte Ne Olacak?

Mevcut düzenleme 1 Temmuz 2024'te sona erdiğinde, kira artışları enflasyon oranlarına göre belirlenecek. Ancak, bu tarihe kadar hükümetin bu konuda yeni bir düzenleme yapıp yapmayacağı ve mevcut sınırın uzatılıp uzatılmayacağı da yakından takip ediliyor. Hem ev sahipleri hem de kiracılar, bu sürecin nasıl şekilleneceğini merakla bekliyor.