2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin sonlarına yaklaşırken, milyonlarca öğrenci ve veli yaz tatilini heyecanla bekliyor. Bu dönemde e-okul sistemi ve karne notlarıyla ilgili önemli değişiklikler yapıldı. İşte detaylar:

Okullar Ne Zaman Kapanıyor?

Ortaöğretim ve lise öğrencileri için okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak. Öğrenciler, 14 Haziran Cuma günü hem e-okul üzerinden karne notlarını görüntüleyebilecek hem de basılı karnelerini alarak yaz tatiline başlayacak.

E-Okul Ne Zaman Kapanacak?

Öğretmenler, 2. dönem yazılı notlarını e-okul sistemine girmeye başladı. E-okul sisteminin, karnelerin verilmesinden birkaç gün önce kapanması bekleniyor. Bu hesaplamaya göre, 10 Haziran tarihinden itibaren öğrencilerin not girişlerinin tamamlanmış olması gerekiyor. E-okul sistemi kapandıktan sonra öğretmenler artık not girişi yapamayacak ve puan veremeyecek.

Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak

Yenilenen E-Okul ve Karne Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenen e-okul sistemi ile birlikte karne sistemi de değişti. Bu yıl ilk kez ders notlarının yanında, öğrencilerin sosyal etkinlik katılım durumları da karneye yansıtılacak. Öğrencilerin sosyal hayatta gösterdikleri faaliyetler, sanatsal aktiviteler ve sportif etkinliklere katılımları değerlendirilerek puanlanacak. Bu puanlama, öğrencilerin karne notlarını da doğrudan etkileyecek.

2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı Başlangıç Tarihi

2024-2025 eğitim öğretim yılı, 9 Eylül tarihinde başlayacak. Öğrenciler ve öğretmenler, yaz tatilinin ardından bu tarihte yeniden okullarına dönecekler.

Öğrencilere ve Velilere Önemli Bilgilendirme

Öğrenciler ve veliler, e-okul sistemine not girişinin kapandığı tarihten itibaren, karnelerin basıma geçeceğini ve artık not değişikliği yapılamayacağını unutmamalıdır. E-okul sistemini takip ederek, öğrencilerin not ve devamsızlık bilgilerini kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, sosyal etkinlik katılım durumlarının da karne notlarına yansıyacağını göz önünde bulundurarak, öğrencilerin sosyal ve sportif faaliyetlere katılımını teşvik etmek faydalı olacaktır.