İstanbul'da toplu taşımaya zam yapıldı İstanbul'da toplu taşımaya zam yapıldı

Yıllardır tartışılan ve birçok kişinin mağduriyet yaşadığı, genellikle mezun olunduktan sonra fark edilen bu uygulama sonunda değişiyor mu? ÖSYM'nin bu konudaki açıklamaları neler? İşte merak edilenler...

ÖSYM tarafından paylaşılan KPSS ön lisans kılavuzuna göre, lisans mezunu olan bir kişi önlisans KPSS'ye girebilir mi? Sosyal medya platformlarında sıklıkla tartışılan bu konu her yıl yeniden gündeme geliyor.

KPSS Kılavuzunda Net Düzenleme

Lisans mezunu olmasına rağmen, istediği bölüme ancak önlisans KPSS'ye girerek atanmayı düşünenler “Lisans mezunuyum fakat önlisans KPSS sınavına girebilir miyim?” sorusunu araştırıyor. Bu konuyla ilgili düzenleme oldukça net.

2024 KPSS önlisans kılavuzunda madde 1.4’te şu ifadeler yer alıyor:

“Önlisans sınavı ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu Kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır.”

Bu maddeye göre, yalnızca 2 yıllık meslek yüksekokulu ve dengi Açık Öğretim programından mezun olanlar veya sınav geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda olanlar KPSS önlisans sınavına girebilirler. Dolayısıyla, lisans mezunları bu sınava katılamaz.