Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatçılara ilişkin döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indiren yeni düzenlemenin bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı. Bu değişiklik, ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet kazançlarının satış yükümlülüğünün yüzde 30'a çekilmesini öngörüyor.

Erdoğan'dan Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen TİM 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonaları Ödül Töreni'nde konuştu. "Müjdeli bir haber vermek istiyorum" diyerek, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini duyurdu. Erdoğan, bu düzenlemenin pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını belirterek, "Tüm ihracat ailesine hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Yeni Düzenleme Bugünden İtibaren Yürürlükte

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini kaydetti.

Yüzde 2'lik Destek Geri Alındı

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, TL'ye dönüştürülen döviz için verilen yüzde 2'lik destek kaldırıldı. Daha önce yurt dışı kaynaklı dövizlerin tamamı bozdurma kapsamındayken, yeni düzenleme ile kapsama hangi tür gelirlerin gireceğini Merkez Bankası belirleyecek.

İhracatçılar Daha Fazlasını Bekliyor

Bu gelişmeyi olumlu bir adım olarak değerlendiren ihracatçılar, döviz bozdurma zorunluluğunun tamamen kaldırılmasını talep ediyor. Zorunluluğun tamamen kaldırılması, ihracatçıların döviz gelirlerini daha esnek bir şekilde yönetmelerine olanak sağlayabilir.