Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Tütünsüz Günü'nde İstanbul'da Vahdettin Köşkü'nde dünyanın farklı yerlerinden gelen gençler ve sporcularla buluştu. Sigara karşıtlığı ile bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tütün bağımlılığına karşı İngiltere modelinin incelenebileceğini belirtti.

Dünya Tütünsüz Günü'nde Önemli Mesajlar

Erdoğan, İngiltere'den gelen bir öğrencinin sorusu üzerine, Birleşik Krallık'ta 2009 yılı ve sonrasında doğan kişilerin yasal olarak sigara veya elektronik sigaraya ulaşmasını yasaklayan yeni yasadan bahsetti. Öğrenci, "Bu yasa, Birleşik Krallık Avam Kamarası tarafından onaylandı ve yasa dışı olacağı için tütün temelli hastalıkların büyük ölçüde azalacağı anlamına geliyor. Bu daha sağlıklı bir topluma yol açabilir ve fonların tütün temelli hastalıklar yerine diğer hastalıklara yönlendirilmesine yardımcı olabilir." dedi.

Pasif İçicilik ve Tütün Temelli Kirlilik Azalacak

Öğrenci, tasarının kabul edilmesinin pasif içicilik riskini ve tütün temelli kirliliği önemli ölçüde azaltacağını vurguladı. "Ülkedeki insanların sağlığını iyileştirecek ve küresel olarak sigara tomurcuklarından kaynaklı kirliliği ve çöpü azaltacaktır." şeklinde konuştu.

Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor Yola çıkacaklar dikkat, akaryakıta rekor 'vergi zammı' geliyor

Türkiye'de İngiltere Modeli Gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekirse yasa ile ilgili Birleşik Krallık'la iletişim kurulabileceğini belirtti. AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut da yasanın Türkiye'ye adapte edilebileceğini ifade ederek, "2009 yılında doğan çocuklar, artık sigarayı alamayacak ya da herhangi bir tütün ürününü alamayacak. Çok güzel bir kanun, çocukları korumak adına. Biz bunu çalışalım inşallah." diye konuştu.