Eğitim ve kariyer hedeflerine yabancı dil yeterliliği eklemek isteyen binlerce kişi için belirleyici olan YDS, 2024 yılında farklı dillerde ve tarihlerde gerçekleştirilecek. Adaylar, başvurularını ÖSYM’nin belirlediği zaman aralıklarında yapabilecekler.

Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti Bakan Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Heyetini Kabul Etti

ÖSYM, 2024 Yılı Sınav Takvimini web sitesi üzerinden erişime sundu. 6 Kasım 2023 itibariyle erişilebilen bu takvim, adayların sınav planlamaları için hayati bir kaynak teşkil ediyor.

Detaylı Sınav Programı

Aşağıda, 2024 yılı için belirlenen YDS ve e-YDS sınavlarının detaylı takvimi yer almaktadır. Sınavlar, İngilizce, Farsça, Yunanca, Bulgarca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde yapılacak olup, e-YDS formatında elektronik ortamda uygulanacaktır.

  • İngilizce YDS için ilk sınav (e-YDS 2024/1), 3-11 Ocak tarihleri arasında başvurular alınacak ve 20 Ocak'ta gerçekleşecek. Yıl içerisinde İngilizce alanında toplam on sınav düzenlenecek.

  • Çeşitli Dil Seçenekleri için farklı tarihlerde e-YDS sınavları yapılacak. Örneğin, Farsça/Yunanca/Bulgarca e-YDS 8 Şubat - 4 Nisan başvuru tarihleri arasında olacak ve 20 Nisan'da sınav yapılacak.

  • YDS'nin Standart Sınavları ise yılın ilk yarısında 7-15 Şubat tarihleri arasında başvuruları kabul edecek ve 24 Mart'ta yapılacak. Yılın ikinci yarısı için ise 17-25 Eylül tarihleri arasında başvurular alınacak ve sınav 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek.

  • Çoklu Dil Seçenekleri altında, İspanyolca ve İtalyanca için e-YDS sınavı 8 Şubat - 18 Nisan tarihlerinde başvuruya açık olacak ve 28 Nisan'da sınav yapılacak.

  • Son Sınav Tarihi, İngilizce için 3-12 Aralık tarihlerinde başvuru alınarak, 21 Aralık'ta yapılacak olan e-YDS ile sona erecek.