Metropoll'ün araştırmasına göre toplumun yüzde 72.6'sı son bir yıl içinde refah düzeyi ile geçim şartlarının kötüleştiğini açıkladı.

Yurttaş en büyük refah kaybını 2022'de yaşadı. Ekonomistlerin ‘gelecek için büyük hasar bırakır' uyarısı yaptığı krizin, vatandaş üzerindeki etkisi ağırlaşırken, aile bütçeleri son 7 yılın en ağır bunalımını yaşıyor. 10 kişiden 7’si son 1 yılda refah düzeyinin ve geçim şartlarının kötüleştiğini açıkladı.

Sözcü’nün aktardığı haberde Metropoll'ün araştırmasına göre toplumun yüzde 72.6'sı son bir yıl içinde refah düzeyi ile geçim şartlarının kötüleştiğini açıkladı. Bu oran koronavirüs salgını döneminde yüzde 53.5, 2015 Ağustos'ta ise yüzde 54.1 seviyesindeydi. Veriler, vatandaşın ekonomilerin ve toplumsal yaşamın neredeyse durma noktasına geldiği pandemi günlerinden de kötü bir durumda olduğuna işaret ediyor.

GELİR EŞİTSİZLİĞİNDE YAŞANAN UÇURUM DERİNLEŞİYOR

Sağlık Bakanı Koca'dan 'intern doktorların ödemeleri'yle ilgili açıklama Sağlık Bakanı Koca'dan 'intern doktorların ödemeleri'yle ilgili açıklama

Yapılan ankette, geçim şartlarının kötüleştiğini söyleyenlerin oranı Ekim 2015'te yüzde 38.2'ye kadar düşmüştü. 31 Mart yerel seçimleri döneminde yüzde 69.2'ye kadar çıkan bu oran Şubat 2022'de 71.9, Nisan 2022'de 70.8 olarak ölçüldü.

AKP'ye oy verenlerin yüzde 40'ı refah seviyesinin düştüğünü belirtirken, bu oran CHP seçmeninde yüzde 90, İYİ Parti seçmeninde yüzde 84.9 oldu. Geçim şartlarının iyileştiğini açıklayanların oranı yüzde 10'da kalırken, gelir eşitsizliğinde yaşanan uçurum da bu sonuçlarla ortaya çıktı.

GENÇ NÜFUS AĞIR BORÇ YÜKÜ ALTINDA

Metropoll'ün araştırmasında son yıllarda borçlarının arttığını söyleyenlerin oranı yüzde 62.8 oldu. 10 kişiden 6'sının borç yükünün altına girdiğini ortaya koyan araştırmaya göre borcunun olmadığını beyan edenlerin oranı yüzde 14.5'te kaldı. 15-34 yaş arası genç nüfusun yüzde 65.6'sı borçlarının arttığını belirtirken, gençlerdeki artış Türkiye ortalamasının üstüne çıktı.