Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 20'nci gününde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı'nda video konferans yöntemiyle Avrupalı liderlere hitap etti. Zelenski, Avrupalı liderleri "Bize yardım ederek kendinize yardım edin” diye uyardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Londra’da düzenlenen Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı’nda video konferans yöntemiyle Avrupalı liderlere hitap etti. Zelenski, konuşmasında, “Hepimiz Rusya’nın hedefiyiz ve bu nedenle Ukrayna ayakta duramazsa her şey Avrupa’nın aleyhine olacak. Bize yardım ederek kendinize yardım edin” dedi.

NATO'ya üye olamayacağımızı kabullenmemiz gerekir!
Ukrayna lideri Zelenski, NATO'ya üye olmayacağının Ukrayna'nın kabullenmesi gereken bir gerçeklik olduğunu ifade ederken, nedenle güvenlik garantileri olması koşuluyla kendisini bağımsız olarak korumanın bir yolunu önerdiğini söyledi. Ukrayna lideri, Batı ülkelerine, Ukrayna'ya askeri teçhizat gönderimini ciddi oranda artırmaları çağrısını da yineledi.

Ukrayna ayakta durmazsa her şey Avrupa’nın aleyhine olacak
Ukrayna’daki savaşın 20. gününde Zelenski, “Hepimiz Rusya’nın hedefiyiz ve bu nedenle Ukrayna ayakta durmazsa her şey Avrupa’nın aleyhine olacak. Bize yardım ederek kendinize yardım edin” ifadelerini kullandı.  Zelenski, ülkenin ihtiyacı olan “jet avcı uçaklarını ve füze savunma sistemlerini almak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Demokrasinin yıkımını durdurun! Yoksa size gelecek...
“Bizim ve dolayısıyla sizin için güvenilir garantilere sahip olmak istiyoruz” diyen Zelenski, “Hala insanların öldürülmesini durdurabiliriz ve bu birlikte yapabileceğimiz bir şey. Demokrasinin yıkımını durdurun ve bunu şimdi bizim topraklarımızda yapın, yoksa onlar size de gelir” şeklinde konuştu.

8 suç örgütüne 'Nefes Operasyonu': 208 gözaltı 8 suç örgütüne 'Nefes Operasyonu': 208 gözaltı

NATO'ya uçuşa yasak bölge uyarısı
NATO’nun uçuşa yasak bölge uygulamasını reddetmesinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını dile getiren Zelenskiy, “Üçüncü dünya savaşı hakkında, NATO’nun Ukrayna hava sahasını Rus füzeleri ve uçakları için kapatması durumunda başlayacağı ve bu nedenle uçuşa yasak bölge ilan edilmediği yönünde birçok konuşma duyuyoruz. Hava sahasının kapatılamaması durumu, Rus ordusunun barışçıl şehirleri bombalamasına ve apartmanları, hastaneleri ve okulları havaya uçurmasına izin veriyor. Kiev’de sabahın erken saatlerinde çok katlı 4 bina bombalandı, onlarca ölü var” ifadelerini kullandı.