2024 MSÜ Sınavı Soruları Erişime Açıldı! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak? 2024 MSÜ Sınavı Soruları Erişime Açıldı! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Yabancı bir ilaç firmasının, epilepsi, alzheimer ve migren hastaları tarafından kullanılan bazı ilaçların satışını durdurma kararı aldığını açıklayan TEB, bu durumun hastalar için mağduriyet oluşturabileceğini belirtti.

Hastaları Etkileyen İlaç Sıkıntısı

TEB tarafından yapılan açıklamada, durdurulan ilaçların bazılarının eşdeğerlerinin olmaması nedeniyle hasta mağduriyetlerinin yaşanabileceği dile getirildi. Açıklamada, yerli ilaç sanayisinin desteklenmesinin ve bu ilaçların yerli üretim yoluyla bir an önce hizmete sunulmasının önemi üzerinde duruldu.

Yabancı Firmadan Türkiye Pazarı Kararı

Açıklamada belirtilen yabancı ilaç firması, Türkiye pazarındaki bazı ürünlerinin satışını durdurduğunu duyurdu. Firma, mevcut ekonomik koşullar ve kur farklarına bağlı olarak bu kararı aldığını bildirdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada firmanın Türkiye piyasasından çekilme iddialarını yalanladığı, ancak bazı ilaçların satış durdurma kararının farklı bir gelişme olduğu ifade edildi.

TEB'den Yetkililere Acil Çağrı

Türk Eczacıları Birliği, ilaç sıkıntısının aşılması için yerli ilaç üretiminin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak yetkili kurumlara acil tedbir alma çağrısında bulundu.