Ülkemizde terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasına ilişkin uygulanan titiz çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Geçtiiğimiz hafta cuma günü Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi gri listeden çıkardığını duyurdu. Peki gri listeden ayrılmanın ülkemizi nasıl etkiler? Dolar ve borsa için yeni tahminler ne yönde? 


‘KRİTERLERİN YÜZDE 39'UNU KARŞILADI'

Dünya'nın Konuştuğu Olay! Olimpiyat Öncesi Toplu Tecavüz Skandalı Dünya'nın Konuştuğu Olay! Olimpiyat Öncesi Toplu Tecavüz Skandalı

Konu hakkında merak edilenleri BLG Finansal Danışmanlık ve Kurucu Ortağı Belgin Maviş, açıkladı. Maviş konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Gri listeden çıkılması yani mali konularda kara para aklanması ve terörizmle mücadele kapsamı içerisinde para akışlarının bir yasal çerçeve şeklinde düzenlenmesi noktasında Türkiye üç yıl sonra kriterlerin 39’unu karşılayarak yeniden gri listeden çıkmayı başardı.


‘BÜYÜK FONLARIN GİRİŞİNDE ENGEL KALKTI’

Bu süreçte uluslararası büyük fonların girişinde de engel vardı ve bu engel kalkmış oldu. Bu beklenti özellikle bankacılık sektörü başta olmak üzere endeksi piyasa fiyatlaması üzerinde pozitif yönde etkiledi.

Borsada 8 bin 700 puan seviyelerinden 11 bin puan seviyelerine olan yolculuğumuz içerisinde gri listeden çıkma ihtimali, yasal, uluslararası büyük para fonlarının yatırım amaçlı ülkeye girişinin önündeki engelin kalması gibi beklentilerle hareketli bir sürece girmiştik. Cuma günü kapanış öncesinde de yeniden 10 bin 800 puan seviyeleri test edilmiş oldu. Hafta sonuna girmeden önce Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığını sayın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya üzerinden ‘başardık’ paylaşımıyla duyurmuş oldu.


BORSA İÇİN BEKLENEN YENİ RAKAM

Endekste geri çekilmelerde 10 bin 500 – 10 bin 250 puan destekleri önemli. 10 bin 250’nin altında satış baskısı artabilir ancak bu biraz daha zayıf bir ihtimal.

Yukarı yönlü hareketlenmelerde 11 bin puan seviyeleri önemli bir direnç noktasıdır. Şu anda borsada mevcut para girişi artarsa bu seviyelere geçilebilir. Şu an için 11 bin puan seviyelerinin üzerinde kalıcılığın sağlanması zor. Ancak borsaya para girişi endeksi yukarı yönlü destekleyecek bir seviyede olursa 11 bin 300 puan ilk hedef seviyemiz olacaktır.

GRİ LİSTENİN PİYASALARA ETKİSİ NE OLUR?

Peki şimdi ne olacak? Para akışı devam eder mi? Gri listeden çıktık, bu fiyatlandı mı? Hisse senedi tarafında bir fiyatlama söz konusu oldu. Ama bunun tahvil tarafındaki fiyatlamasını tam olarak hissedilmemişti. 8 milyar doların üzerinde bir tahvile giriş olmuştu ancak Türkiye’nin CDS’leri tarafında beklenen düşüş çok net gözlemlenmemişti. Bundan sonraki süreçte bakacağımız şey ‘Türkiye’nin risk primi noktasında daha düşük seviyelere inilmesi söz konusu olacak mı?’ bunu gözlemleyeceğiz. Bu sinyaller alınırsa bu kez de bunun fiyatlamasını sermaye piyasaları tarafında pozitif yönde görmemiz söz konusu olacaktır.

TAHVİL KONUSUNDA SENARYO

İlk etapta yabancıların önce tahvile, daha sonrasında hisse senetlerine geldiği rota değişmezse tahvil tarafının biraz daha hareketlenmesi söz konusu olacaktır.

‘MEVDUATTA DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK’

Merkez Bankası son toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi. Mevduat ve tahvil tarafındaki faiz oranlarında değişiklik olmayacaktır. Tahvil bir borçlanma senedi olmasına rağmen ülke tahvillerinin alınması o ülkeye duyulan güveni gösterecektir. Biz bundan sonraki süreçte tahvil tarafındaki hareketleri daha fazla gözlemleyeceğiz.

DOLAR/TL BEKLENEN KRİTİK TAHMİN

Dolar tarafında uzun suredir 32.30 seviyesindeki yatay hareketler geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde gelen alımlarla 33 TL seviyelerini zorlamıştı. Dikkatimizi bu noktada ikiye ayırmalıyız. Birincisi tahvil tarafındaki hareketler, diğeri ise döviz tarafındaki hareketlerdir.

‘ÖNEMLİ DİRENÇ NOKTALARIDIR’

Genellikle yabancının ülkeye girişi esnasında dövizde yukarı yönlü hareketler görmemiz mümkündü. Dolar/TL tarafında kısa süreli yükselişleri görmemiz söz konusu olabilir. Dolar/TL tarafında 33.50-33.80 bandı önemli direnç noktalarıdır. Buraya doğru ataklar yeni alımlarla desteklenmezse yükseliş sınırlı kalabilir. Demek ki o zaman 33.00-33.50 bandında yeni fiyatlama aralığına giriyoruz diyebiliriz.

DOLAR İÇİN O TARİHE DİKKAT!

Yaz sezonunda olmamız, turizm gelirlerinin döviz cinsinden olması, ülkeye döviz giriyor olması dolar ve euro tarafında hareketleri biraz daha sınırlayabilir. Dolar/TL tarafındaki hareketin biraz daha belirginleşmesini eylül itibarıyla gözlemleyebiliriz. Mevcut enflasyon düzeyi yükseliş eğilimini gösterdiği taktirde dolar/TL’de yüksek seyir devam edebilir.

'YENİ POZİTİF BEKLENTİLERİ GETİRECEK'

Gri listeden çıkmamız hisse senedi tarafında yüzde 60 civarında fiyatlandı. Şimdi tahvil ve CDS tarafındaki gelişmeleri ve fiyatlamaları takip etmemiz gerekecek. Türkiye’nin gri listeden çıkmasıyla birlikte risk priminde önemli düşüşlerin olması yeni pozitif beklentileri beraberinde getireceğinden dolayı bu haftadan itibaren CDS’ler yakın takibimizde olmalı.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.