İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 19 ilde "Nitelikli dolandırıcılık ve çevrimiçi çocuk müstehcenliği" suçlarına yönelik gerçekleştirilen "Sibergöz-48" operasyonlarında hesaplarında 11 milyar 400 milyon işlem hacmi bulunan 65 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

Köpek üzerinden stratejik oyun! Sözde hayvanseverlerden akıl dışı teklif Köpek üzerinden stratejik oyun! Sözde hayvanseverlerden akıl dışı teklif

Bakan Yerlikaya'nın Açıklamaları

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerindeyiz. Onlara göz açtırmayacağız. Kara Vatanda olduğu gibi Siber Vatan'da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında."

Operasyon Detayları

Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İl Jandarma Komutanlıklarınca; Trabzon ve Aydın merkezli olarak Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin, Sivas, İstanbul, Iğdır, Giresun, Kastamonu, Muğla, Van ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde "Sibergöz-48" operasyonları düzenlendi.

Trabzon Operasyonları

Trabzon KOM Daire Başkanlığının desteğiyle, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucunda; Trabzon merkezli Adana, Ankara, Batman, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Mardin, Mersin ve Sivas'ta düzenlenen operasyonlarda, sosyal medya uygulaması üzerinden "Kısa Vadede Yüksek Kazanç" vaadiyle vatandaşları dolandırarak haksız kazanç sağladığı tespit edilen 33 şüpheli yakalandı.

Aydın Operasyonları

Aydın İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucunda; Aydın merkezli İstanbul, Iğdır ve Mardin'de düzenlenen operasyonlarda, sosyal medya platformları üzerinden sahte hesaplar oluşturarak arkadaşlık kurdukları kişilerin kişisel bilgilerini kullanarak sahte dava, uzlaşma ve icra evrakları oluşturdukları tespit edilen 9 şüpheli yakalandı. Bu şüphelilerin, vatandaşlardan "Avukatlık Bedeli, Dava Kapama Bedeli veya Uzlaşma Bedeli" adı altında haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği

Ayrıca, Adana, Ankara, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Mersin, Muğla, Van ve Zonguldak İl Jandarma Komutanlıkları Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince düzenlenen operasyonlarda, çocuklara ait cinsel içerikli, müstehcen fotoğraf ve videoları bilgisayarlarına depolayan ve bu videoları paylaşarak "Çevrimiçi Çocuk Müstehcenliği" suçunu işledikleri tespit edilen 23 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucu çok sayıda bilgisayar, telefon, sim kart, taşınabilir bellek ve banka/kredi kartı ile soğuk kripto cüzdanı ele geçirildi.