Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye vatandaşlarına yönelik konut alımını kolaylaştıran önemli bir adım attı. Önceden tek olan konut satın alma hakkı, artık Türk vatandaşlarına 3 konuta kadar çıkarıldı. Dünyaca ünlü Forbes dergisi tarafından mülk satın alınabilecek en karlı ülke olarak gösterilen KKTC'nin bu adımı, Türk yatırımcıların 'Yavru Vatan' olarak adlandırdığı bölgeye ilgisini artırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına konut edinme hakkının birden üçe çıkarılması kararı alınırken, bu durum özellikle KKTC gayrimenkul piyasasında hareketliliğe neden oldu.

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Hasan Ceran, KKTC'deki en gözde lokasyonların Magusa, Esentepe, Gaziveren ve İskele olduğunu belirtirken, Türkiye'den gelen talebin son kararla birlikte daha da artacağını vurguladı. Kiralık daire fiyatlarının 400 ile 650 İngiliz Sterlini arasında değiştiğini belirten Ceran, Girne'nin merkezinde bulunan penthouse dairelerin ise 2,500 ila 3,000 Sterlin arasında kiralandığını açıkladı.

Ayçiçek yağının fiyatı yükseldi! Etiketlerin değişmesi bekleniyor Ayçiçek yağının fiyatı yükseldi! Etiketlerin değişmesi bekleniyor

Dubai ise Türk vatandaşlarının konut yatırımında öne çıkan bir diğer yer. Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, Dubai'nin piyasalardaki olası belirsizliklerin ortadan kalkması durumunda büyük bir sıçrama yapabileceğini belirtirken, şehirdeki gayrimenkul pazarındaki işlem sayısının rekor kırdığını ifade etti. Yoğun talep nedeniyle arz-talep dengesinin bozulduğunu da vurgulayan Varlı, Dubai'de kira fiyatlarında yıllık yüzde 22'lik bir artış yaşandığını sözlerine ekledi.

Uluslararası gayrimenkul analisti Hakan Bucak ise küresel ölçekte emlak piyasasında bir durgunluk beklenmediğini ifade ederken, konut alımında yaşanan erteleme eğiliminin bazı streslere yol açabileceğini dile getirdi. Ancak Bucak, fiyatlarda büyük bir gerileme olmasını beklemiyor ve hatta faiz oranlarının dengelendiğinde bugünkü fiyatları arayabileceklerini belirtti.