Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılan son değişiklikler, öğretmenleri ve akademisyenleri yakından ilgilendiriyor. Taslak maddelerin kamuoyuna duyurulmasıyla birlikte, öne çıkan önemli maddeleri siz ziyaretçilerimiz için derledik.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alan önemli maddeler ise şu şekilde;

Rodos'ta Kapıda Vize Çöktü, Türk Turistler Mağdur Oldu Rodos'ta Kapıda Vize Çöktü, Türk Turistler Mağdur Oldu

Milli Eğitim Akademisi Eğitimi: Fakülte mezunları için 3 dönem, diğer yükseköğretim programları için 4 dönem olarak uygulanacak.

Akademiye Alım Süreci: Alımlar KPSS puanıyla yapılacak ve adaylara güvenlik soruşturması yapılacak.

Başarı Kriterleri: Akademide başarılı olmak için ders ortalamasının 60 ve üzeri olması gerekecek. Başarısız olanlar tekrar sınava alınacak.

İzin ve Mazeretler: Sağlık mazeretleri için her dönem için 20 gün, diğer mazeretler için ise 5 gün izin alınabilecek.

Disiplin Kuralları: Akademide disiplin cezası alanların ilişiği kesilecek.

Maaş ve Ödemeler: Öğretmen adaylarına 30000 ek gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu maaş ödemesi yapılacak.

Sözleşmeli Atama ve Kadrolu Atama: Başarılı olan öğretmenler 3 yıl süreyle sözleşmeli olarak çalışacak ve ardından kadrolu atanacaklar.

Görev Süreleri: Öğretmenler atandıkları okulda en az 3 yıl, en çok 12 yıl görev yapabilecekler.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik: 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar başöğretmen olabilecekler ve bu için gerekli eğitimi almalılar.

Yöneticilerin Seçimi ve Görev Süresi: Yöneticiler akademiye alınacak ve bir okulda 4 yıllığına görevlendirilecekler. Bu görevlendirme en fazla 8 yıl olabilecek.

Disiplin Cezaları: ''Fenomen öğretmen'' diye tabir edilenlere aykırı davranış sonrası kınama, özel ders veren ve yönlendirme yapan öğretmenlere ise aylıktan kesme cezası verilecek.

Akademisyenlerin Görevlendirilmesi: Akademide akademisyenler görevlendirilebilecek ve her ders saati için ek ders ücreti alacaklar.

Mesleki Yetersizlik ve İhraç: Mesleki yetersizliği görülen öğretmenler akademiye alınacak ve başarısız olanlar genel idari hizmetleri sınıfında uygun yerlere atanacaklar, yani öğretmenlikten ihraç edilecekler.

Geçici Madde: Kanun yürürlüğe girdiği an 20 yılını dolduran öğretmenler Başöğretmen olabilecekler.