Derbi Mücadelesinde Beşiktaş ve Galatasaray Karşı Karşıya! İşte Rekabetin Detayları Derbi Mücadelesinde Beşiktaş ve Galatasaray Karşı Karşıya! İşte Rekabetin Detayları

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında ocak ayından sonra sözleşmesi başlayan kamu işçilerinin enflasyon farkı talepleri ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşeceğini açıkladı. Atalay, yapılan toplu iş sözleşmelerinin enflasyon nedeniyle eridiğini belirterek, ocak ayından itibaren başlayan işçilerin aldığı zam oranının, mart ve sonrasında başlayan işçilerin alamadığı bir durum oluştuğunu ifade etti.

Atalay, ocak ayının başında açıklanan enflasyon rakamının yüksekliği nedeniyle, sözleşmesi mart ve sonrasında başlayan işçiler arasında 10 ila 14 puan fark olduğunu belirtti. Bu durumu düzeltmek adına yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını ifade eden Atalay, geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı ile bir araya geldiklerini ancak olumlu bir netice alamadıklarını söyledi. Bu çerçevede Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu'nun toplandığını ve perşembe günü Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirildiğini belirtti.

Çalışma Bakanı Işıkhan'ın, ocak ayından sonra başlayan kamu işçilerine yapılacak ek ödemelerle ilgili olumlu ifadeler kullandığını belirten Atalay, öğleden sonra gerçekleşecek görüşmede detayları konuşacaklarını ifade etti. Atalay, Bakan Işıkhan'ın, "Sözleşmesi ocak ayından sonra olanların hepsinin farkını vereceğim. Sıkıntınızı gidereceğim" dediğini belirterek, ilave bir zam talebinde bulunmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Atalay, ayrıca Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu'nun son toplantısında Çalışma Bakanı'nın, emekli olanların yerine taşeron işçilerin kadroya alınması konusunu gündeme getirdiklerini ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın bu konuda olumlu bir yaklaşım sergilediğini aktardı. Seçim döneminde olmalarına rağmen çalışanların gündeminin geçim olduğunu belirten Atalay, Türkiye'nin ucuz emek cenneti olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.