Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Batman Üniversitesi'nde yaşanan usulsüz atamaları eleştirerek, akademik kadroların akraba, eş, dost ile doldurulmasına tepki gösterdi. Genel Başkan Geylan, "Başta YÖK olmak üzere, üniversite yönetimlerinin sorumluluk alması ve doğru olanı desteklemesi asgari bir yükümlülüktür" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklamasında şunları söyledi.

"Türkiye Yüzyılı vizyonunun gerçekleşmesi sürecinde üniversitelerimiz öncü kuruluşlarımız olacaktır.

Bilim üreten üniversitelerimizin, tüm süreçlerin liyakat esasına göre ve bir hakkaniyet zemininde yürütüldüğü kurumlar olması tartışma götürmez bir gerçektir.

Yılbaşı ne zaman, hangi gün? 2024 yılbaşı tatili kaç gün tatil olacak? 31 Aralık tatil mi, yarım gün mü? 1 Ocak hangi güne denk geliyor? Yılbaşı ne zaman, hangi gün? 2024 yılbaşı tatili kaç gün tatil olacak? 31 Aralık tatil mi, yarım gün mü? 1 Ocak hangi güne denk geliyor?

Keyfiyetin hakim olduğu, mensubiyet ya da başka ilişkilerle kayırmacılığın çöreklendiği bir ortamda, ne çalışma huzurundan ne de bilim üretiminden bahsedebiliriz.

Başta YÖK olmak üzere, üniversite yönetimlerinin sorumluluk alması ve DOĞRU OLANA yol açması asgari bir yükümlülüktür. O Rektör Üniversiteye Eş, Dost, Akraba Doldurmuş! YÖK'ü göreve davet ediyoruz."