Ramazan geldi, fırsatçılar yine iş başında! İfşa oldular... Ramazan geldi, fırsatçılar yine iş başında! İfşa oldular...

Türk yazar Alev Alatlı, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Alev Hanımı kaybettik. Bir süredir tedavi altındaydı. Kendisini ziyarete gittiğimde, 'Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz.' demişti. Bu sözünü aydınlara, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına etki etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım. Alev Alatlı, fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerindendi. Hepimizin başı sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Alev Alatlı, 2014 yılında edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere, birçok ödülle onurlandırılmış bir yazar olarak tanınıyordu. Rahatsızlığı süresince "Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?", "İşkenceci", "O.K Musti Türkiye Tamamdır", "Schrödinger'in Kedisi" gibi birçok esere imza atmıştı.

Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı 1986'da Tunus'ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından "Özgürlük Madalyası" ile onurlandırılan usta yazar, geçen yıl verdiği bir röportajda, "Çok şanslı bir insan olarak kendimi konumlandırırım. Bu şans önce bir asker kızı olarak başlar. Her zaman bir kısıtlı bütçe halinde hareket etmek zorunda olan bir ailenin çocuğu olmak önemli, memur çocuğu olarak devamlı olarak tayin edilirseniz, çok görüyorsunuz Türkiye'yi. Bu benim en büyük şansımdır. Özellikle Türkiye'nin doğusunda yaşamak, okula gitmek, oradaki sıkıntıları görmek büyük şanstı." şeklinde ifadeler kullanmıştı. Alev Alatlı, Türkiye'nin kültür ve sanat dünyasında bıraktığı iz ile hatırlanacak.