Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son dönemde artan fahiş fiyat uygulamaları ve stokçuluk faaliyetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, denetimler sonucunda fahiş fiyat ve stokçuluk yapan işletmelere ciddi para cezalarının yanı sıra üç kez yakalanan firmalara kapatma cezası getirileceğini bildirdi.

Bakan Bolat, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapan işletmelerin denetlendiğini ve ciddi cezalarla karşılaştırıldığını belirtti. Ayrıca, marketler, gıda ürünleri, çimento ve hazır beton sektörlerinde de yoğun çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Sokak Hayvanlarıyla İlgili Düzenleme Bayramdan Sonra Meclis'te Sokak Hayvanlarıyla İlgili Düzenleme Bayramdan Sonra Meclis'te

Cezaların Artırılması ve Kapatma Cezası

Bakan Bolat, "Nisan ayı başlarına kadar marketlerde Cumhuriyetin 100. yıl indirim kampanyaları başlattırdık. Market sahipleriyle görüşerek, görüşme ve ikna yoluyla yapılan çalışmalardı. Bir de denetim yoluyla yapılan çalışmalarımız yoğun geçti. 81 bin işletme ve 580 bin ürün denetlemeleri yapıldı," dedi.

Denetimler sonucunda fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapan firmalara ciddi cezaların verileceğini belirten Bakan Bolat, "Stokçulukta bir takvim yılı içinde üç defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor altı güne kadar. Kapatma cezası da uygulanacak. Buradaki amaç caydırıcılık," şeklinde konuştu.

Piyasada Düzen ve Normalleşme İçin Adımlar

Bakan Bolat, fahiş fiyat uygulamalarının ve stokçuluğun tüketiciyi olumsuz etkilediğini vurgulayarak, ticaretin adil ve piyasa şartlarına uygun olarak yapılmasını hedeflediklerini ifade etti. Yapılan düzenlemelerin piyasada regülasyonu sağlamayı ve bu tür olumsuz uygulamaları önlemeyi amaçladığını belirtti.