Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuya personel alımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, tasarruf önlemleri kapsamında personel alımında sınırlamaya gidileceğini belirtti. Ancak kamuya hiç eleman alınmayacağı yönündeki iddiaları reddetti.

Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında, "Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil, bir sınır getiriliyor. Ne kadar eksildiyse o kadar istihdam yapılacak. Bunu aşmamak istiyoruz," dedi. Bu açıklama, kamu sektöründeki personel politikalarına yeni bir düzenleme getirileceğini işaret ediyor.

Yeni düzenlemeye göre, emekli olan veya görevinden ayrılan personel sayısı kadar yeni personel alımı yapılacak. Amaç, kamu personeli sayısını mevcut seviyelerde tutarak personel harcamalarını kontrol altında tutmak. Yılmaz, bu düzenlemenin kamu hizmetlerinin aksamasına neden olmayacağını vurguladı.

Yılmaz, "Kamuda 5 milyonun üzerinde çalışan var. Personel harcamaları, tek seferlik değil, sürekli harcamayı gerektiren hususlar. Kamu hizmetlerini aksatmadan belli bir dönem için böyle bir sınır getirdik," dedi.

Yılmaz Özdil’den 'bidon kafa' söylemini eleştiren Özgür Özel'e zehir zemberek sözler Yılmaz Özdil’den 'bidon kafa' söylemini eleştiren Özgür Özel'e zehir zemberek sözler

Ayrıca, kamu çalışanlarına toplu taşıma konusunda da destek sağlanacağını belirten Yılmaz, devam eden servis hizmetlerinin süresi doluncaya kadar devam edeceğini söyledi. "Toplu taşıma konusunda kamu çalışanlarına destek sunulacak," ifadesini kullandı.