Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), VAR sistemi üzerinde yapılan iyileştirmeleri duyurdu. Artık VAR hakemlerine ek olarak bir de VAR Destekleyicisi görev yapacak. Bu yeni uygulama, gelecek sezonun tüm maçlarında hayata geçirilecek olup, bu sezonun kalan derbi maçlarında, Turkcell Süper Kupa ve Türkiye Kupası Finali'nde denenecek.

TFF'nin yaptığı açıklamada, Trendyol Süper Lig'in 28. haftasından itibaren ve ayrıca Turkcell Süper Kupa ile Ziraat Türkiye Kupası Finalleri'nde VAR Destekleyicisi sisteminin kullanılacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Müsabaka esnasında UEFA Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi Finali'nde ve EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da uygulanan VAR hakeminin yanında, ikinci bir VAR hakemi VAR SUPPORT / VAR Destekleyicisi sistemi kullanılacaktır. VAR hakemlerinin gerisinde ikinci bir VAR hakeminin görev yapacağı sistemde nihai karar yine VAR hakemine ait olup, 'VAR destekleyicisi' sadece ekran takibi ile en iyi açıyı bulma ve kriterlerin teyidi konusunda VAR'a yardımcı olacaktır."

Bakan Yerlikaya'dan '1 Mayıs Taksim' açıklaması Bakan Yerlikaya'dan '1 Mayıs Taksim' açıklaması

Ayrıca, Trendyol Süper Lig'in kalan maçlarında VAR Destekleyicisi sisteminin uygulanacağı belirlenen müsabakalar şu şekildedir:

  •     28. Hafta: Beşiktaş-Galatasaray
    1. Hafta: Trabzonspor-Fenerbahçe
    1. Hafta: Fenerbahçe-Beşiktaş
    1. Hafta: Galatasaray-Fenerbahçe

Bunun yanı sıra, Turkcell Süper Kupa maçı ile Ziraat Türkiye Kupası Final maçında da VAR Support Sistemi'nin kullanılacağı ifade edildi.