Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Türkiye'deki satışlarında, Tesla Model Y modelinin batarya değişim ücreti açıklandı. Türk YouTube yayıncısı Engin Özören'in paylaştığı bilgilere göre, Model Y'nin Türkiye'deki batarya değişim maliyeti 390 bin TL olarak belirlenmiş, işçilik dahil edildiğinde ise bu miktarın 490 bin TL'ye kadar çıkabildiği iddia ediliyor.

Bu rakam, Tesla'nın Türkiye'de satışa sunduğu modellerin başlangıç fiyatı olan 2 milyon 252 bin TL'ye oranlandığında, batarya değişim ücretinin aracın fiyatının yüzde 21'ine kadar çıkabileceğini gösteriyor.

WhatsApp'a yeni güncelleme geliyor: Fotoğraf ve video gönderiminde büyük yenilik WhatsApp'a yeni güncelleme geliyor: Fotoğraf ve video gönderiminde büyük yenilik

Tesla, Türkiye pazarına 2023 Nisan ayında Model Y aracıyla giriş yapmış ve bu süreçte ülkede en çok satan elektrikli otomobil markalarından biri olmuştur. Ancak, batarya değişim ücretinin yüksekliği, Tesla sahipleri arasında dikkat çeken bir konu haline gelmiştir.

Tesla'nın Türkiye destek sayfasında belirtilen garanti şartlarına göre, aracın batarya kapasitesi garanti süresince minimum %70 olarak korunacak ve bu garantili süre 8 yıl veya 160 bin kilometre olarak belirlendi.