Okul kantinlerindeki kiraların yüksek oranda artmasının satılan ürünlerin fiyatına zam olarak yansıyacağına dikkat çeken TESK Başkanı Palandöken, kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirilmesini talep etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni eğitim-öğretim yılında okul kantini kiralarındaki artışların başta kantinci esnafı ve öğrenciler olmak üzere herkesi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Palandöken, “Milli Eğitim Bakanlığı ve valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli” dedi.

YAKLAŞIK 20 BİN KANTİNCİ ESNAFI VAR
Palandöken, yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumuna bağlı yaklaşık 20 bin kantinci esnafı olduğunu bildirdi.

“Okul kantini ihalesi dönemi içinde yüksek talebin de etkisiyle kantinlerin kiralarında büyük bir artış söz konusu” diyen Palandöken, “Milli Eğitim Bakanlığı devreye girerek bu yıl okul kantin kiralarını artırmamalı” diye konuştu.

‘YÜKSEK KİRALAR ZAM OLARAK YANSIR’
“Okul kantinlerinde kiraların yüksek oranda artması esnafın maliyetini artırdığı gibi satılan ürünlerin fiyatına da zam olarak yansır” diyen Palandöken, “Milli Eğitim Bakanlığı ve valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli” talebinde bulundu.

Palandöken, öğrencilerin okul kantinlerinden rahatlıkla yiyecek-içecek alabilmesi ve salgında 2 yıl kapalı kalan kantincilerin rahat bir nefes alabilmesi için bu yıl kiraların artmaması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla konutlardaki kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Okul kantinlerinde bu sınırın uygulanmaması esnafı zor durumda bırakacak.

Bakan Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda sorun yok Bakan Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda sorun yok

Artan kiralarla ürünlerde maliyet artışı yaşanırken bu durum öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin cebini etkileyecek. Bildiğiniz üzere zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı enflasyonu körükleyen en önemli etken.

Öte yandan biriken borçlar ve pandemide zayi olan ürünlerin bedelleri derken kantinci esnafı zor durumda.” (AA)