İslam Memiş'ten bayram sonrası uyarısı:  Altın borcu olanlar, düğün yapacaklar bu seviyeler kalıcı değil İslam Memiş'ten bayram sonrası uyarısı: Altın borcu olanlar, düğün yapacaklar bu seviyeler kalıcı değil

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bu hafta önemli yasa teklifleri tartışılacak. Fahiş fiyat uygulamaları ile mücadeleye yönelik kanun teklifinin görüşmeleri devam ederken, eğitimcilere yönelik şiddet cezalarının artırılmasına ilişkin düzenlemenin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Fahiş Fiyatlara Karşı Sert Tedbirler

TBMM'de Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik öngören 23 maddelik kanun teklifi üzerine çalışmalar sürüyor. Bu teklifle, piyasa dengesini bozan işletmelere ağır cezalar verilecek. Fahiş fiyat uygulayanlara yönelik cezalar 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara yönelik cezalar ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. Ayrıca, stokçuluk yaptığı için bir yılda üç kez ceza alan işletmelere 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek.

Eğitimcilere Yönelik Şiddet Cezaları Artıyor

Eğitimcilere yönelik şiddeti önlemek amacıyla cezaların artırılmasını öngören kanun teklifinin de bu hafta Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak üzerinde AK Parti grubunda değerlendirmeler yapılacak. Bu düzenlemeye göre, eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Fahiş fiyatlarla ilgili kanun teklifinin görüşmelerinin tamamlanması halinde, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına ilişkin kanun teklifi de Genel Kurul'un gündemine gelecek. Bu teklif, Dışişleri Bakanlığı'nın teşkilat yapısını ve faaliyetlerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Diğer Kanun Teklifleri

Bu hafta AK Parti grubu, Meclis Başkanlığı'na iki ayrı kanun teklifi sunmayı planlıyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın teşkilat yapılanmasında değişiklikler içeren düzenleme yaklaşık 50 maddeden oluşacak. Ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı ve limanlara yönelik uygulamalarda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi de Meclis gündemine gelecek.