Haziran ayı ile birlikte yaz tatili sezonu açılmaya başladı. Bu doğrultuda “enuygun” sitesi yolcuların yaz sezonunda seyahat tercihlerinden yola çıkarak seyahat masrafları analizi yaptı.

Seyahat edecekler için yapılan analizde hem otobüs hem de uçak bileti rezervasyonlarında büyük bir artış yaşandığı ortaya çıktı. Buna göre, uçak bileti rezervasyonlarında öne çıkan ilk beş destinasyon Antalya, Dalaman, Bodrum, İzmir ve Lefkoşa olurken, biletlerin en çok İstanbul çıkışlı olması dikkat çekti. Yapılan hesaplamalara göre İstanbul-Antalya arası 2 kişilik gidiş-dönüş uçak bileti masrafları ortalama 2 bin 779 TL olarak hesaplandı.

Yapılan hesaplamalara göre, arabayla İstanbul’dan Bodrum’a gidiş dönüş benzin, otoban ve köprü geçiş ücretleri eklenince ortalama 4 bin TL’yi buluyor. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti dahil olmak üzere İzmir otobanına tek yön ücreti olarak 459 TL ödeme yapılıyor. Haziran ayında son gelen zamlar sonrası, bir litre benzinin fiyatı İstanbul’da yaklaşık 28,41 TL. İstanbul’dan Bodrum’a giderken yaklaşık 700 kilometrelik bir yolculuk yapılıyor. Eğer 50 litrelik depoya sahip bir araçla yolculuk yapılırsa 100 kilometrede ortalama 7 litre yakıt harcanıyor. Bu hesaba göre gidiş-dönüş yolculuk için 2 bin 744 TL benzin harcaması yapılıyor.

Üzüm üreticileri: Yalnız bırakıldık Üzüm üreticileri: Yalnız bırakıldık


TATİL HESABI
Buna karşın İstanbul-Bodrum arası gidiş-dönüş 2 kişilik uçak bileti ortalama 2 bin 827 TL iken 2 kişilik gidiş-dönüş otobüs bileti ise 2 bin 120 TL tutarında. Bu hesaplamaya göre 2 kişi seyahat edecekler için en avantajlı seyahat alternatifl eri otobüs ve uçak yolculuğu olurken 4 kişilik bir aile için araç seyahati yapmak daha avantajlı oluyor. Bodrum’da bir apart otelde 2 kişi 5 gece ortalama konaklama fiyatı 3 bin 290 TL yapıyor. 

Bodrum Havalimanı’ndan 5 günlük ekonomik bir araç kiralama fiyatı da toplamda bin 595 TL. Buna göre özel araçla Bodrum’a gidiş dönüş ücreti olan 4 bin TL’ye 5 gecelik ortalama konaklama ücretini ekleyince 2 kişi için 5 günlük bir Bodrum tatili 7 bin 290 TL yapıyor. Diğer yandan Bodrum’a uçakla gidip gelmek iki kişi için 2 bin 120 TL. Bu fiyata 5 günlük araç kiralama fiyatı olan 1000 TL ve 5 gecelik konaklama fiyatı olan 3 bin 290 TL dahil edince uçak 5 günlük bir Bodrum tatili toplamda 7 bin 005 TL tutuyor.

OTOBÜS BİLETİNE TAKSİT DÖNEMİ
Yaz sezonu boyunca en çok otobüs bileti alınan ilk 5 destinasyon Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana olarak açıklandı. Seyahat severlerin satın alma eğilimleri göz önüne alındığında otobüs yolcularının yüzde 81’i tek başına seyahat etmeyi tercih ediyor. Ancak motorinin litresinin 30 lira civarına çıkmasıyla otobüs bileti fiyatları da uçağa yaklaşıyor. Bazı otobüs firmaları alım gücü fiyatlara yetişemeyen yolcular için taksitli satışlara başladı. Önümüzdeki Kurban Bayramı için gidiş dönüş bileti almak isteyenlere sadece tek yön bileti satılıyor.