Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi için takvimini belirledi. Seçim sürecinin önemli aşamalarından biri olan aday listelerinin teslim tarihi, siyasi partiler için 20 Şubat olarak belirlendi.

Ali İhsan Yavuz: Seçim Sürecinde Titizlikle Hazırlandık, Sonuç Alımında Öncü Konumdayız Ali İhsan Yavuz: Seçim Sürecinde Titizlikle Hazırlandık, Sonuç Alımında Öncü Konumdayız

Seçim takvimine göre, 7-11 Şubat tarihleri arasında oy verilecek yer ve sandıklar belirlenecek. Siyasi partiler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar ilgili seçim kurullarına teslim etmek zorunda kalacak. Bu süre içinde bağımsız adaylar da başvurularını gerçekleştirebilecekler.

22 Şubat'a kadar devam edecek süreçte aday listelerindeki eksikliklerin tamamlanması sağlanacak. Kesin aday listeleri ise 3 Mart tarihinde ilan edilecek.

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı 24 Mart'ta tamamlanacak. Propaganda serbestliği ise 21 Mart 2024 Perşembe sabahı başlayacak. Seçim günü olan 31 Mart'ta, oy verme işlemleri doğudaki illerde 07.00-16.00, batıdaki illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'ne katılacak 35 siyasi partinin belirlenen sıralamadaki yerleri, YSK tarafından kura ile belirlendi. Partiler, AK Parti'nin ardından sırasıyla oy pusulasında yer alacaklar.