Sıfır araç dünyasını etkileyecek yeni düzenleme uygulamaya konulacak. Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik ayarı 7 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak. Bu kapsamda, satışı yapılan otomobillerde acil durum frenleme asistanı, sürücü yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedicisi, ani frende otomatik yanan flaşörler, önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam, lastik basıncı izleme sistemi gibi bazı güvenlik donanımları kontrolleri sağlanacak.

Bu konudan dolayı bayiler kalan araç stoğunu bitirebilmek için birçok kampanya düzenlemeye başladı. Mevcut durumda bayilerde, araçlar büyük indirimlerle sürücülere sunuluyıor. 


'GENEL GÜVENLİK YÖNETMELİĞİ' UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Bağcılar'da bayram namazında Gazze protestosu! Netanyahu ve Biden'ın olduğu pankartı taşladılar Bağcılar'da bayram namazında Gazze protestosu! Netanyahu ve Biden'ın olduğu pankartı taşladılar

Konu hakkında ayrıntıları aktaran İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu açıklamalara yer verdi: “7 Temmuz itibarıyla Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ülkelerinde trafik kazalarında yaşanan can kayıpları ve yaralanmaları asgari seviyeye indirmek adına “Genel Güvenlik Yönetmeliği“ direktiflerine uygun olan araçlar satılabilecek.


Yönetmelikle birlikte bugüne kadar opsiyonel olan ya da henüz bulunmayan acil durum fren asistanının yaya ve bisiklet tanıması, kör nokta uyarı sistemi, alkollü araç kullanma teşebbüsünde aracın kilitlenmesi, kaza veri kaydedici, direksiyon müdahaleli şerit takip, park sensörü veya geri görüş kamerası, ‘safety glass’ uygulamasında bisikletler için ek önlemler gibi pek çok güvenlik direktifi araçlarda zorunlu hale getiriliyor.

‘OLDUKÇA FAYDALI BİR YENİLİK’

Güvenliği ön plana çıkaran yeni yönetmelik elbette insan hayatı ve maddi zararları en aza indirme noktasında oldukça faydalı bir yenilik. İşlevi ve maksadı açısından hiçbir noksan yok. Markaların ve sektör temsilcilerinin yeni yönetmeliğe dair bir itirazı bulunmuyor. Ancak bu noktada regülasyon süreci tanınmaması sebebiyle markaların önceden sipariş ettiği veya halihazırda showroom’larda satışa sunulmuş pek çok araç bu yönetmeliğe uymadığından, 7 Temmuz sonrası bu araçların satışı ya da sipariş aşamasında olanların tescilinde belirsizlik söz konusu.


‘OTOMOBİLE ERİŞİM MÜMKÜN OLACAKTIR’

Tüm bu süreç ve gelişmeler doğrultusunda Temmuz ayına kadar mevcut stokları eritmek adına yapılacak kampanya ve fiyat indirimleri ile birlikte, dönemsel olarak uygun fiyatlarla otomobile erişim mümkün olacaktır. Gerek yönetmelik gerekse düşük seyreden talep nedeniyle pek çok marka satışları kampanyalar ile destekleyerek kullanıcı talebini çekmek için avantajlar sunmaya devam ediyor.

'MARKADAN MARKAYA FARKLILIK GÖSTERİYOR'

7 Temmuz yönetmeliği öncesi yapılan indirim oranları markadan markaya farklılık gösterse de peşin alımlarda liste fiyatı üzerinden 300.000 TL’ye kadar indirimler uygulanabiliyor. Marka bünyesinde yapılan finansman kampanyaları tercih edildiği takdirde ise çoğu markada liste fiyatının geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

'GÜVENLİK ÖNLEMLERİ MALİYETLERİ ARTIRACAK'

Öte yandan zorunlu tutulan güvenlik önlemlerinin maliyetleri artıracağı, artan maliyetlerle birlikte araç fiyatlarının uygulanan ÖTV sistemi doğrultusunda bir üst bareme ulaşma ihtimali gibi sebeplerle, gelecek dönemde yönetmeliğe uygun olan otomobil fiyatlarında bir miktar artış görüşebilir. Özetle süreç sektör içinde aşılması gereken durumlar yaratmış olsa da dönemsel olarak tüketici açısından uygun fiyatlarla otomobile erişim fırsatı sağlayacaktır.

'DÜŞÜK TALEP FİYATLARI ETKİLEDİ'

Son iki aylık süreçte 7 Temmuz tarihinin yarattığı etkinin yanı sıra, daralan otomobil piyasası ve devam eden düşük talep, kampanya ve fiyatları etkileyen ana faktörler arasında.

YÖNETMELİĞİN ŞARTLARINI TAŞIMAYAN ARAÇLAR NE OLACAK?

Bakanlığın yönetmeliğe uymayan araçlar için kararı, markaların 2023 yılında gerçekleştirdiği otomobil satış adedinin %10’u, ticari araçlarda ise %30’una kadar satışının gerçekleştirilebileceği yönünde. Özetle markalar 7 Temmuz sonrası belirlenen oran kadar yönetmeliğe uymayan araç satışı gerçekleştirebilecek. Bu tarihe kadar stokların bir miktar eritileceği de düşünülürse birkaç aylık süre zarfında konunun yarattığı noksanlar ortadan kalkacaktır.

'İKİNCİ EL PİYASASINI YAVAŞLATTI'

Sıfır otomobil piyasasında düzenlenen kampanyalar tüketici açısından daha cazip bulunduğundan satış seyri anlamında ikinci el piyasasını yavaşlattığını söylemek mümkün. Ocak ve Mart aylarında ikinci el piyasasında sınırlı yükselişler görülse de Nisan ayında tekrar daralma kayda geçti.

Yıl bazlı karşılaştırmada da önemli bir daralma söz konusu. Bu noktada karşımıza çıkan ana görüş sıfır fiyatları ile kıyaslandığında ikinci el fiyatlarının yüksek bulunması. Özellikle otomobil satıcısı meslektaşlarımızın alım sürecinde bu fiyat makasını gözetmesi, ikinci el araç sahiplerinin de yeni fiyatları kabul etmesi ikinci el piyasasında yaşanan durağanlığa pozitif etki edecektir.” değerlendirmelerinde bulundu.