Vatandaşın merak ettiği şeylerin arasında önemli şeylerde yok değil.Bu doğrultuda seçimlerle ilgili olarak seçim tarihi, seçim koşulları, ikamet değişikliği, ikamet süresi vb. gibi bilgiler de araştırma konusu edilmiş durumda.

OY kullanmak için ikamet değiştirmek gerekiyor mu? İşte bu konuda ve daha fazlasında merak edilenler konular...

Öğretmen maaşlarında büyük adaletsizlik! Aynı işi yapan farklı maaş alan öğretmenler Öğretmen maaşlarında büyük adaletsizlik! Aynı işi yapan farklı maaş alan öğretmenler

1-SEÇİM TARİHİ

Şu an için resmi olarak açıklanmasa da Cumhurbaşkanı'nın 14 Mayıs'ı işaret etmesi üzerine seçimlerin o tarihte yapılacağı öngörülüyor.

2-İKAMET ADRESİ KAYDI DIŞINDA OY KULLANILABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı YSK Sıkça Sorulan Sorular kısmında yer almakta.Cevap ise şöyle:

"Seçmenler, nüfus komitesine daimî ikametgahlarını beyan ettikleri yerin adresinde oy kullanmalıdır. Duraklama sırasında adresini değiştirmeyen seçmenler kayıtlı sandıklarının dışında oy kullanamazlar. Nüfus müdürlüğünün diğer adresinin (ikinci adresinin) beyanı kayıt için yetersiz kabul edilerek kayıt yapılır. Diğer kayıtşım adres üzerinden oy kullanmak isteyenler nüfus müdürlüklerine başvurarak diğer adresini ikametgâh adresi olarak kaydettirmeleri gerekmektedir."

3-Kimler Oy Kullanamaz?

- Erler, Onbaşılar ve Çavuşlar (herhangi bir nedenle izinli olanlar dahil)

- Askeri öğrenci

- Cezaevinde hüküm giyenler

4-Oy Kullanma Yaşı?

-Seçimin yapılacağı gün 18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı oy kullanmaya ve referanduma katılma hakkını barındırır.