Seçim kanunda değişiklik yapılması teklifinin görüşmeleri başladı. Görüşmelerde MHP ile CHP arasında baraj ve oy tartışması yaşandı.

Seçim kanunda değişiklik yapılması teklifinin görüşmeleri başladı. Görüşmelerde MHP ile CHP arasında baraj ve oy tartışması yaşandı.

Bülent Tezcan yaşanan tartışmada "Ya, bizi niye uğraştırıyorsunuz? O zaman gelin, hep beraber bir teklif verelim. Birlikte diyelim ki, Milliyetçi Hareket Partisinin ihtiyacı olan oran neyse baraj odur diyelim. Niye 3,7,5,8 diye uğraşıyorsunuz? O artık oylardan yararlanarak kaç tane milletvekilini buraya getirdiğinizi söyleyin. Sizin derdinizi çok iyi biliyoruz. O Saadet Partisi'nin, İyi Parti'nin, diğer partilerin artık oylarından...” sözlerini kullandı.

CHP'li Bülent Tezcan ve MHP'li Muhammed Levent Bülbül’ün seçim barajının yüzde 7 olarak öngörülmesi üzerinden yaptığı tartışma gerginliğin fitilini ateşledi.

14'üncü kez kayboldu, polis çalışma başlattı 14'üncü kez kayboldu, polis çalışma başlattı


Tezcan “Ya, niye yüzde 3 getirmiyorsunuz? Yok, MHP'nin ihtiyacına göre belirleyeceğiz, siyaset mühendisliği yapacağız." diyorsunuz. Ama boşuna uğraşıyorsunuz. MHP için yüzde 7'nin belirlendiği noktasındaki beyanınızı çok talihsiz buluyorum yani geçen seçimde MHP’yi yüzde 2'ye, 3'e layık görüyordunuz; Milliyetçi Hareket Partisi üzerine oynanan bütün oyunlara kurulan bütün tuzaklara rağmen geldi.” sözlerini kullandı.

Karşılıklı sataşmalar ardından MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı yerinden kalkarak CHP sıralarına yürüdü. CHP milletvekilleri de aynı şekilde karşılık verdi. Yaşanan gerginlikte araya giren milletvekilleri kavgayı önledi. Oturuma ara verildi.