Son zamanlarda Salda Gölü çevresine dökülen asfalt sebebiyle gölün risk altında olduğu yönündeki haberler üzerine Burdur Valiliği, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Valilik, yapılan çalışmaların yeni bir yol açma değil, mevcut yolun iyileştirilmesi olduğunu belirtti.

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Komisyonda kabul edildi Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Komisyonda kabul edildi

Salda Gölü'nün batı kesiminde yola dökülen asfaltın kanserojen içerikli olduğu ve göldeki ekosistemi tehdit ettiği iddiaları gündeme gelmişti. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, bu asfaltın yağışlarla birlikte göldeki kumullara beyaz rengi veren canlıları öldüreceğini söylemişti.

Screenshot 403 Vdig

Ancak Burdur Valiliği bu iddiaları reddederek, yapılan çalışmaların yıllardır bölge halkının kullandığı mevcut yolun iyileştirilmesi olduğunu vurguladı. Valilik, "Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma mevcut yolun iyileştirilmesidir" dedi.

Valilik, Salda Gölü ve çevresinin 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini ve bölgenin üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek korunduğunu belirtti. Bölgedeki çalışmaların çevreye zarar vermemesi için titizlikle yürütüldüğü vurgulandı.

Yol çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Valilik, Yeşilova İlçesi'ne bağlı Kayadibi Mahallesi ile Doğanbaba Köyü arasında uzanan mevcut yolun zemininin bozulduğu kısımlarda iyileştirme yapıldığını açıkladı. Bu yolun daraltılma veya genişletilme yapılmaksızın güçlendirilip "paylaşalımlı bisiklet yolu" olarak halkın kullanımına sunulduğu belirtildi.

Valilik, sosyal medya platformları ve haber sitelerinde eksik ve yanıltıcı bilgilerle yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiğini belirtti. "Bölgede aykırı davranışlara kesinlikle izin verilmemektedir" denilen açıklamada, yapılan çalışmaların tamamen mevcut yolun iyileştirilmesi ile ilgili olduğu ifade edildi.