Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin sağlık sektöründe önemli değişikliklere gitmeyi amaçlayan "İkinci Beyaz Reform"un ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. 

İşte o detaylar...

Gri Kod Uygulaması: Hastanelerde "Gri Kod" adı verilen erken uyarı sistemi devreye girecek. Bu sistem, şiddet olaylarının yaşanma ihtimalini önceden belirleyerek güvenlik görevlileri ve hastane idaresini haberdar edecek. Aynı zamanda karakollara da şiddet riski hakkında bilgi iletecek.

Bu sefer kara kış kapıda! Havayı koklayan adam olarak anılan ünlü uzman ilk kar yağışı için tarihi verdi Bu sefer kara kış kapıda! Havayı koklayan adam olarak anılan ünlü uzman ilk kar yağışı için tarihi verdi

Şiddet Olayı Sonrası İzleme: Şiddet olaylarına karışmış bireyler, tekrar hastaneye geldiklerinde "Gri Kod" uygulaması ile izlenecekler. Bu sayede, bu kişilerin sağlık hizmeti almasına devam edilirken güvenlik görevlileri ve hastane yönetimi olayı yakından takip edebilecek.

Uzaktan Sağlık Sistemi (Telemedicine): Sağlık hizmetlerinde uzaktan sağlık sistemi olan "Telemedicine" uygulaması başlatılacak. Bu uygulama sayesinde hastalar, bazı rapor, reçete ve tetkik işlemlerini hastaneye gitmeden online olarak çözebilecekler. Bu sistemle aile hekimlikleri ve hastanelerdeki poliklinik süreçlerini iyileştirmeyi amaçlanıyor.

Protez Hizmetleri: Depremzedelerin protez ihtiyaçları için 19 merkez belirlendi. Bu merkezler, hastaların ihtiyaçlarına göre en uygun protezleri takmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar 157 protez uygulandı, toplamda yaklaşık 600 protez uygulanması planlanıyor.

Sağlık Sorunlarını Yerinde Çözme: Sağlık Bakanlığı, "şehir buluşmaları" adı altında Türkiye'nin farklı bölgelerinde sağlık sorunlarını inceleyip çözmeyi amaçlıyor. Bakan Koca, bu ziyaretlerle sağlık çalışanları ve vatandaşlarla doğrudan iletişim kurarak sorunları yerinde değerlendirmeyi hedefliyor.