Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yer aldı.

Yönetmelik ile uygulanan düzenlemeye göre, sürekli basın kartı için gerekli tutulan 18 yıllık meslek hayatında, serbest basın kartı kullanılan süreçlere yönelik toplam sürenin en fazla 24 ayı önemli olacak. Yönetmelikle birlikte uygulanan düzenlemeyle, Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'nda (TRT) haber kısmında çalışmayanlara basın kartı sunulmayacak.

Süper Kupa ve Türkiye Kupası'nın formatları değişti Süper Kupa ve Türkiye Kupası'nın formatları değişti

Yönetmelikte Anadolu Ajansı'nda basın kartına sahip olabilecek mesleklerde belli oldu. Yönetmeliğe göre Anadolu Ajansı’nda basın kartı alabilecek meslekler şu şekilde:

"-Yönetim kurulu başkanı ve üyeleri.

-Genel müdür, genel müdür yardımcısı ve genel yayın yönetmeni.

-Genel yayın yönetmenine veya genel müdür yardımcısına bağlı çalışan haber direktörleri.

-Genel müdür yardımcısına bağlı çalışan direktörler.

-Koordinatörler, haber koordinatörleri, müşavirler, yayın danışmanları, haber müdürleri, haber planlama müdürleri, müdürler, haber müdür yardımcıları, müşavir yardımcıları ve müdür yardımcıları.

-Bölge müdürleri ve bölge haber müdürleri.

-Başmuhabirler, başfoto muhabirleri, başkameramanlar, başgrafikerler, başkurgucular ve başyayıncılar.

-Kıdemli muhabirler, kıdemli foto muhabirleri, kıdemli kameramanlar, kıdemli grafikerler, kıdemli kurgucular ve kıdemli yayıncılar.

-Muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar, grafikerler, kurgucular ve yayıncılar.

-Yardımcı muhabirler, yardımcı foto muhabirleri, yardımcı kameramanlar, yardımcı grafikerler, yardımcı kurgucular ve yardımcı yayıncılar." ifadelerine yer verildi.