İstanbul, yaz mevsimine güçlü bir sıcak hava dalgasının etkisiyle başladı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle şehirde iki gündür bunaltıcı bir hava hakim. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul'daki sıcaklık artışının izobarik sırt nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı.

İstanbul, Afrika ve Arap Yarımadası'ndan gelen yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altında. Prof. Dr. Hüseyin Toros, haziran başında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıktığını belirterek, Marmara Bölgesi ve İstanbul’da sıcaklıkların 32 dereceye kadar yükseldiğini söyledi. Güneşin altında ise hissedilen sıcaklık çok daha yüksek.

İstanbul'da uzun yıllar haziran ayı en yüksek sıcaklıklar ortalaması 26,9 derece olarak kaydedilmişken, 4 Haziran'da sıcaklık yaklaşık 32 dereceye ulaştı. Bu durum, sıcaklıkların mevsim normallerinin yaklaşık 5 derece üzerinde seyrettiğini gösteriyor.

Prof. Dr. Toros, sıcaklıkların hafta sonuna kadar etkili olmaya devam edeceğini belirtti. İzobarik sırtın, yüksek basınç uzantısının bir etkisi olduğunu ifade eden Toros, yüksek basınç merkezinin bir uzantısı olan sırtın, hava çökmesine ve ısınmasına neden olduğunu açıkladı. Bu durum, Afrika ve Arap Yarımadası'ndan gelen sıcak hava dalgasıyla birleşerek İstanbul’da sıcaklıkların artmasına yol açtı.

CHP ve MHP Heyetlerinden AK Parti'ye Bayram Ziyareti: Asgari Ücret Tartışması Gündemde CHP ve MHP Heyetlerinden AK Parti'ye Bayram Ziyareti: Asgari Ücret Tartışması Gündemde

Vatandaşlara bu sıcak günlerde dikkatli olmaları uyarısında bulunan Prof. Dr. Toros, özellikle yaşlı ve hamilelerin sıcak saatlerde dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir ise haziran ayının başından itibaren Afrika sıcaklıklarının etkisini hissettirdiğini belirtti. Dr. Özdemir, cuma gününe kadar İstanbul'da sıcaklıkların mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyredeceğini söyledi. Yurdun iç bölgelerinde cuma günü gök gürültülü sağanak beklenirken, İstanbul'da yağış beklenmiyor ve sıcaklıkların 27 derecelere kadar düşmesi öngörülüyor.

İstanbul'da hava sıcaklıklarının yükselmesi ve izobarik sırtın etkisiyle bunaltıcı bir havanın hakim olması, şehirde yaşayanları dikkatli olmaya yönlendiriyor.