İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın Pazartesi günü helikopterlerinin Doğu Azerbaycan eyaletindeki dağlık ve ormanlık alanda yoğun sis sebebiyle düşmesi sonucu hayatını kaybettiği doğrulandı. Pazar öğleden sonra gerçekleşen kazayla ilgili ön rapor yayınlandı.

İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan ön raporda, kazaya ilişkin teknik ve genel bilgilerin toplandığı ve değerlendirildiği belirtildi. Raporda bazı verilerin değerlendirilmesinin zaman alacağı ifade edildi.

Kaza 90 Saniye Öncesinde Diğer Pilotlarla İletişim Kuruldu

Raporda, helikopterin önceden belirlenen rotasından sapmadığı ve pilotun kazadan yaklaşık bir buçuk dakika önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla iletişime geçtiği belirtildi. Helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı bilgisine de yer verildi. Ayrıca, kazadan sonra helikopterde yangın çıktığı ifade edildi.

Şüpheli Durumla Karşılaşılmadı

Aynı raporda, kontrol kulesinin uçuş ekibiyle yaptığı görüşmelerde şüpheli herhangi bir durumla karşılaşılmadığı aktarıldı.

Reisi ve Abdullahiyan'ın Yolculuğu

Elektronik mühür geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı! Elektronik mühür geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı!

Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Kız Kalesi ve Hüdafarin barajlarının açılışı için bir araya gelmişti. Buradan Tebriz'e hareket eden konvoy, üç helikopterden oluşuyordu. Helikopterde Reisi'nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bulunuyordu.

Kazanın ardından İran'da büyük bir yas havası hâkim. Ülkenin lider kadrosunda yer alan iki önemli ismin kaybı, siyasi ve toplumsal alanda derin bir etki yarattı. Kazaya ilişkin detaylı incelemeler sürerken, nihai raporun önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.