Araç sahibi olan herkesin bir anlık dikkatsizlikle başına gelen kazalar ve sonrasında tamamlanması gereken evraklara yönelik yeni bir sistem geliştirildi. Bundan sonraki süreçte kaza tespit tutanakları fiziken değil, e-Devlet üzerinden dijital olarak erişim sağlanarak doldurulabilecek. Öyleyse, söz konusu uygulamada hangi aşamalardan geçilecek?

İddialar doğruysa İYİ Parti dağılabilir! Koray Aydın ve ekibinin istifa edeceği iddia edildi İddialar doğruysa İYİ Parti dağılabilir! Koray Aydın ve ekibinin istifa edeceği iddia edildi

'KAYITLI ARAÇLARI ÖNLERİNE GELECEK'
Konuyla ilgili detayları Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Balkır Demirkan açıkladı. Demirkan açıklamasında şu cümlelere yer verdi: "Yeni uygulama ile, kazaya karıişmış olan kullanıcılar e-devlet şifreleri ile e-devlete girdikten sonra, tutanak olarak da e-devlet menüsüne erişerek kaza tutanağı tutarak, hasar ihbarında bulunabilecekler.

Tutanak menüsüne girdikten sonra var ise kayıtlı araçları önlerine gelecek, yine var olan poliçeleri de bu menü üzerinden görünecek. Kazaya karışanlar, bu menü üzerindeki adımları takip ederek dijital tutanağı ekranları üzerinden düzenleyebilecekler. Bu esnada poliçe ve araç bilgileri eğer kayıtlı ise doldurmaya gerek olmadan otomatik ekranlarına gelecek. Ekrandaki kaza yeri fotoğrafları, sürücü belgesi gibi evraklar yüklenip kaza ile ilgili beyanlarını ekranda doldurduktan sonra, hem ihbar vermiş hem de tutanağı düzenlemiş olacaklar.

YENİ SİSTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bu sayede kişisel verilerini 3. şahıslardan gizlemiş olacaklar, ihbarı doğrudan sorumlu şirkete iletmiş olacaklar, bu dijital ortam sayesinde çok hızlı ihbar verilebilmiş olacak, evrakları da dijital olarak yüklenmiş olması nedeni ile yeniden gönderip alma sorumluluğu olmayacak.

Ayrıca kayıt dijital ortalamada oluştuğu için kaza tutanağının sonucu da yine e-devletten takip edilebilecek, bir nüshası daima e-devlette olacak.

'ÇOK İSTİSNA DURUMLARDIR'

Araçlarda zaten kaza tespit tutanağı bulundurma zorunluğu yok, kişiler dilerlerse bulunduruyordı. Ancak hiç kaza yapmayan bir kişi tutanağı da araçta taşımayabiliyordu.

e-Devlet'in sağlamış olduğu bu imkan ile artık evrağın yanınızda olma sorunu da yok. Ancak çoklu kazalar için bir tutanak bulundurma ihtiyacı olabilir, yine yaralanmalı ve ölümlü kazalar için ve kamu araçları ile kazalar için polisin çağrılması gerekebilir. Bu durumlar çok istisna durumlardır. Dijital tutanağın yaygınlaşması ile çoklu kazaların da bu ortama girilmesi mümkün olacaktır." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.