Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Halk TV'de katıldığı canlı yayında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki deprem riskiyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

İşte Prof. Dr. Naci Görür'ün canlı yayındaki açıklamalarının detayları:

 Doğu ve Güneydoğu Anadolu İçin Tehlike Arttı

 Prof. Dr. Naci Görür, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki deprem riskini değerlendirirken, özellikle Adıyaman, Diyarbakır, Hakkari gibi şehirlerin Doğu Anadolu Fayı'na (DAF) çok yakın olduğunu ve bölgedeki tehlikenin arttığını belirtti.

Samsung'un merakla beklenen akıllı yüzüğü 'Galaxy Ring' tanıtıldı! Samsung'un merakla beklenen akıllı yüzüğü 'Galaxy Ring' tanıtıldı!

Tehlike Hattı ve İki Tehlike Kaynağı 

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki deprem riskinin iki ana kaynaktan kaynaklandığını ifade eden Görür, bunların Doğu Anadolu Fayı ve Bitlis-Zagros bindirme kuşağı olduğunu vurguladı.

 Arap Levhası'nın Kuzeye Doğru Savrulması

 6 Şubat depremleriyle Arap Levhası'nın kuzeye doğru savrulduğuna dikkat çeken Görür, bu hareketin Doğu Anadolu'yu sıkıştırdığını ve Doğu Anadolu Fayı ile Ölüdeniz Fayı'nın bu süreçte etkili olduğunu açıkladı.

DAF ve Bindirme Kuşağı Tehlikesi

Adıyaman, Diyarbakır, Hakkari gibi şehirlerin Doğu Anadolu Fayı ve bindirme kuşağına çok yakın olduğunu belirten Görür, bu bölgelerin ciddi bir tehlike altında olduğunu ifade etti. Bu durumun özellikle Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkari'deki deprem riskini artırdığını söyledi.

Deprem Dirençli Kentlerin Önemi

 Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelinde deprem dirençli kentlerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Deprem dirençli kentlerin bir anayasa konusu olması gerektiğini savunan Görür, ülkenin depremle mücadele stratejisinin değişmesi ve bu konuda irade gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Önleyici Önlemlerin Alınması

 Deprem riski taşıyan bölgelerde, deprem olmadan önce gerekli önleyici önlemlerin alınması gerektiğini belirten Görür, bu sürecin teknoloji ve bilimsel gelişmelere uygun olarak sürekli güncellenmesi gerektiğini ifade etti.