Geçtiğimiz günlerde, İran'ın İsrail'e yönelik potansiyel bir misilleme yapabileceği endişeleri, petrol fiyatlarını Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye taşımıştı. Ancak, sonrasında İran ve İsrail arasındaki tansiyonu düşürmeye yönelik artan diplomatik çabalar, bu endişeleri hafifletti. Bu süreçte ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken önderliğindeki uluslararası diplomatik girişimler, bölgedeki gerilimi azaltma yolunda önemli adımlar attı.

Brent petrol fiyatları, Cuma günü 92,18 dolara kadar yükselmiş, ancak günü 90,45 dolarda tamamlamıştı. Teknik analizlere göre, Brent petrolün fiyatı için 90,27 ile 90,37 dolar arasında bir direnç bölgesi belirlenirken, 90,04 ile 89,91 dolar aralığının destek olarak izlenebileceği öngörülüyor.

Öğretmenler üzerinden 4.5 milyon liralık ek ders vurgunu!  Öğretmene 3 bin, dolandırıcıya 6 bin... Öğretmenler üzerinden 4.5 milyon liralık ek ders vurgunu! Öğretmene 3 bin, dolandırıcıya 6 bin...

Diplomatik girişimlerin yanı sıra, küresel piyasalardaki diğer makroekonomik gelişmeler de petrol fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranları üzerindeki politikaları, doların değerini ve dolayısıyla petrol fiyatlarını dolaylı yoldan etkiliyor. Güçlü gelen enflasyon verileri, Fed'in faiz indirimlerine başlama ihtimalini azaltırken, bu durum da doların değer kazanmasına ve petrolün dolar cinsinden fiyatının yükselmesine neden oluyor. Ancak son gelişmeler, Fed'in faiz oranlarını düşürme konusunda aceleci olmayacağına dair beklentilerle petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu.

Benzin ve Motorin fiyatları nasıl etkilecek?

Yakın zaman içerisinde benzin ve motorin fiyatlarında indirim haberi bulunmuyor.