Depremin etkilediği bölgeler, yaşanan felaketin izlerini silmeye çalışıyor. Bu bölgelerde, birçok vatandaş ev ve araç kaybı yaşadı. Sigorta kapsamının düşük olması da, depremzedelerin mağduriyetini arttırdı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, bu zor durumda olan depremzedeler için ÖTV'siz araç alımı hakkı verilmesi önerisinde bulundu. Bu talep, Ticaret Bakanlığı'na iletilerek destek istendi.

NTV'de açıklamalarda bulunan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin şunları söyledi:

Öğretmen dehşet saçtı, 6 kişilik ailesini katletti Öğretmen dehşet saçtı, 6 kişilik ailesini katletti

"İnsanlar kendi işyerini, evini ve azımsanmayacak rakamda kişi de binek otosunu veya ticari vasıtasını kaybetmiş durumda. Deprem fdelaketi yaşayanların yüzde 25'inde bu durum söz konusu. ÖTV'siz bir kereye mahsus araç alması konusunda çözüm bekliyoruz."

Hatay'ın nüfusu deprem öncesinde 1 milyon 900 bin civarındaydı. Şu an gönüllülerle birlikte toplam nüfusun 700 bin olduğu tahmin ediliyor.

Bölgeden gidenlerin geri dönmesi için özellikle kadın girişimcilere destek verilmesi talep ediliyor.

Bizim burada beklentimiz ve talebimiz kadın girişimcilere bir pozitif ayrımcılık istiyoruz. Tersine göçü kadınlar başta olmak üzere tekrar başlatmak gerek." dedi.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Edinilen bilgilere göre Ticaret Bakanlığı'nın yapılan başvuru sonrası harekete geçtiği ve söz konusu kolaylığın, depremzedelere sağlanması için adımlar atılacağı bildirildi.