Mal varlığına el konulan Eylül Öztürk'ten ilk açıklama Mal varlığına el konulan Eylül Öztürk'ten ilk açıklama

Son zamanlarda okullarda öğrenciler arasında artan siber zorbalık, eğitim camiasını endişelendirmektedir. Akran zorbalığı bu sefer sosyal medya platformlarına taşınmış durumda. Öğrenciler, okullarının adına açtıkları itiraf sayfalarında arkadaşları hakkında gizli bilgileri paylaşmaya başladılar.

Okullarla ilgili bu yeni tehlike, akran zorbalığının çevrimiçi ortamda nasıl gerçekleştiğini gösteriyor. Öğrenciler, sosyal medya siteleri üzerinden okulları adına açtıkları itiraf sayfalarında, arkadaşları hakkında yalan yanlış bilgiler paylaşarak, özel hayatlarını ifşa ediyorlar. Bu tür sayfalarda yayınlanan dedikodular nedeniyle binlerce öğrenci zorbalığa uğramaktadır.

Altınbaş Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Çakıroğlu, son zamanlarda siber zorbalık vakalarının arttığını ve bunun ciddi bir sorun olduğunu belirtmektedir. Bu itiraf sayfaları, anonim hesaplar aracılığıyla hedef alınan öğrencilerin sırlarını, özel bilgilerini ve ilişkilerini ifşa etmekte ve onları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

Aileler ve okullar, bu tür zorbalığı önlemek ve çocukları korumak için daha fazla dikkatli olmalıdır. Okul yönetimleri, bu tür sayfalara karşı önleyici önlemler almalı ve öğrencilere bu konuda eğitim vermelidir. Ebeveynler de çocuklarının internet kullanımını izlemeli ve onları siber zorbalık tehlikelerine karşı bilinçlendirmelidir. Unutmayalım ki bu tür zorbalık, öğrencilerin duygusal ve psikolojik sağlıklarını olumsuz etkileyebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.