Adalet Bakanı Tunç Antalya'daki Teleferik Kazası Hakkında Konuştu! 13 Şüpheli Gözaltında Adalet Bakanı Tunç Antalya'daki Teleferik Kazası Hakkında Konuştu! 13 Şüpheli Gözaltında

Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleşen terör saldırısını düzenleyen saldırganların Türkiye'ye niçin ve ne kadar süreyle geldikleri konusunda yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği bu saldırıya ilişkin olarak saldırganların Türkiye'ye giriş amaçları hakkında detaylar ortaya çıktı.

Güvenlik kaynaklarına göre, Tacik saldırganlardan ikisinin uzun bir süredir Moskova'da ikamet ettikleri ve Rusya'daki ikamet sürelerini uzatmak için Türkiye'ye geldikleri belirlendi. Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Rusya'ya uygulanan ambargolar ve coğrafi yakınlık nedeniyle, teröristlerin Türkiye'yi bir çıkış noktası olarak tercih ettikleri ifade edildi.

RUSYA’DAKİ İKAMET SÜRELERİNİ ARTIRMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELMİŞLER
Bu ifadeler üzerine harekete geçen güvenlik kaynakları, teröristlerin Türkiye’ye hangi tarihlerle ve ne amaçla giriş yaptıklarını ortaya koydu. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Tacik saldırganlardan ikisinin uzun süredir Moskova’da ikamet ettiği, Rusya’daki ikamet sürelerini uzatmak için ülkeden çıkış yapmaları gereken saldırganların, coğrafi yakınlığı ve Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasına uygulanan ambargoların fazla seçenek bırakmaması nedeniyle Türkiye’ye geldikleri belirlendi.

ARAMA VE SUÇ KAYITLARI YOK
Haklarında herhangi bir “arama kaydı” bulunmayan saldırganların pasaportlarını kullanarak Türkiye ve Rusya arasında seyahat edebildiği belirtildi.

VİZESİ BİTTİĞİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ
Saldırganlardan Shamsidin Fariduni’nin 20 Şubat’ta havayoluyla Rusya’dan Türkiye’ye giriş yaptığı, İstanbul Fatih’te bir otelde kaldıktan sonra 2 Mart’ta İstanbul Havalimanı’ndan Rusya’ya gittiği tespit edildi.

Diğer saldırgan Saidakrami Murodali Rachabalizoda’nın ise 5 Ocak’ta İstanbul’a gelerek Fatih’te bir otelde bir süre kaldığı, daha sonra Fariduni ile aynı uçakta Moskova’ya döndüğü belirlendi. Fariduni’nin yakalandığında yapılan ön ifadesinde, vizesi bittiği için Türkiye’ye gidip geldiğini itiraf ettiği belirtildi.

TÜRKİYE’DE DEĞİL RUSYA’DA RADİKALLEŞTİLER
Güvenlik kaynakları, 2 saldırganın Rusya’da radikalleştiği, Türkiye’de geçirdikleri sürenin kısa olduğu, bu sürenin “radikalleşme” için yeterince uzun olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’Yİ DE HEDEF ALMIŞLARDI
Güvenlik kaynakları, son dönemde IŞİD’in sözde Horasan Vilayeti kolunun saldırılarını aynı coğrafya üzerinde gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Terör örgütü IŞİD’in en fazla hedef aldığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Son olarak 28 Ocak 2024’te iki IŞİD’li terörist Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde bir saldırı gerçekleştirmiş, 1 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu saldırının ardından IŞİD’e yönelik peş peşe operasyonlar düzenlenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Güvenlik kaynakları, PKK, IŞİD ve El Kaide gibi örgütler arasında ayrım yapmaksızın terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü kaydetti.

AYNI COĞRAFYADA SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRDİLER
Bu yılın başında İran’ın Kirman kentinde İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin 4’üncü ölüm yılında düzenlediği saldırıda 84 kişi hayatını kaybetmiş, 284 kişi yaralanmıştı.

Terör örgütünün Afganistan ve çevre bölgelerde faaliyet gösteren kolu olarak bilinen IŞİD’in sözde Horasan Vilayeti, Ekim 2022’de İran’ın Şiraz kentinde bulunan Şah Çerağ Camisi’ne saldırı düzenlemiş, 15 kişi hayatını kaybetmiş, 40 kişi de yaralanmıştı.

IŞİD , Aralık 2022’de ise Afganistan’ın başkenti Kabil’de Çinlilere ait bir otele silahlı ve bombalı saldırı düzenlemiş, saldırıda da 3 kişi hayatını kaybetmiş, 15 kişi yaralanmıştı.