Bankalararası Kart Merkezi (BKM) araştırması ışığında, Türkiye’de şubat ayında kartlı ödemelerle gerçekleşen toplam ödeme tutarı geçen senenin aynı sürecine göre yüzde 152 yükselirken 1,01 trilyon lira olarak kaydedildi. Kredi kartı kullanıcı sayısı ise 120,4 milyona dayandı. Geçtiğimiz sene şubat ayı ile karşılaştırıldığında kredi kartı sayısında yüzde 18’lik bir yükseliş görüldü.


İKİNCİ EL İLAN SİTELERİ TAKSİT YAPMAYA BAŞLADI

Kredilere uygulanan kısıtlamaların etkisiyle beraber kredili araç alımı güç bir hale gelmişti. İkinci el ilan sitelerinde galerilerin araç satışı için sundukları ilanda ‘Tüm kredi kartlarına 12 taksit’ şeklinde açıklama ilginç karşılanmıştı. Öyleyse kredi kartlarının hangi konumlarda kullanacağımız değişiyor mu?  Kişilerin kredi kartı ile ödemeleri neden yükseliyor? Kredi kartlarında bizi hangi değişiklikler bekliyor?


KARTLI ÖDEMELER NEDEN ÇOĞALDI?

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram,  açıkladı Bayram konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kredi kartı kullanım oranı pandemiden beri ciddi bir artış gösterdi. Pandemide vatandaşlar evlerinde kaldıkları için elektronik ödemeler arttı. Pandemi döneminde oluşan alışkanlık ve enflasyonist ortam sebebiyle kredi kartı harcamaları önemli ölçüde arttı. Kredi kartı harcamaları yüzde 152 artışla 1 trilyon lirayı aştı. Kredi kartlarında son 1 yılda 1 trilyon liralık harcama yapıldı. Kredi kartı sayısı 120 milyona ulaştı. Kredi kartı ödemeleri ve kredi kartı sayısındaki artışın asıl nedeni pandemiden beri süre gelen alışkanlık ve enflasyonist ortamda kişilerin gelirinin yetmemesinden dolayı fazla harcama yapması diyebiliriz.


‘FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR’

Dar gelirli ve orta gelirlinin maaşları sabit kalırken fiyatlar artmaya devam ediyor. İki aylık enflasyon yüzde 11 civarında. Kişiler kredi kartı harcamaları ile birlikte sabit geliri üzerinden aynı mal kalemlerini almaya çalışıyor diyebiliriz.

‘İHİTYACINI ŞİMDİDEN ALMAK İSTİYOR’

Zorunlu gıda ihtiyaçları haricinde kişiler enflasyonist ortamdan dolayı ilerdeki bir ihtiyacını şimdiden almak istiyor. Asıl neden enflasyonist ortamdır.

‘FAZLAHARCAMAYA TEŞVİK EDİYOR’

Bazı galeriler araç satışında dahi kredi kartlarına 12 aylık taksit yapma noktasına geldi. Kredi kartlarında bir limit artışı söz konusu. Bazen bankalar size sormadan aldığınız paraya göre kredi kartı limitlerini hızlı bir şekilde yükseltebiliyor. Şu anda kredilere erişim sıkıntılı olduğu için kredi kartlarına taksit yapabilen iş yerleri bunu kullanabiliyor. Kişilerin gelirine uyumlu olmayan kredi kartı limitleri fazla harcamaya teşvik ediyor diyebiliriz. Bunun önüne geçebilmek adına kişilerin kredi kartları limitlerinin geliri ile orantılı olmalıdır.

KREDİ KARTLARINA YENİ BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU MU?

Ben bir düzenleme bekliyorum. Kredi kartlarına taksit sınırlaması yerine limitlerin kişilerin gelirine göre belirlenmesi elzemdir. Eğer bu kişilerin gelirlerine göre belirlenmezse vatandaşlar ciddi bir maliyet içerisine girebilir.

MEVCUT DURUMDA KREDİ KARTI FAİZLERİ NASIL İLERLİYOR?

İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti

Şu anda kredi kartı akdi faiz, gecikme faizi ve KMH faizleri yüzde 4.5 seviyelerinden yüzde 5’e yükseltildi. Kişiler nakit avans, KMH’tan para çekip altın, döviz ve borsaya yönelebiliyordu. Faizlerin yükseltilmesi ile birlikte artık bu önlendi diyebiliriz.” dedi.