Bakan Yusuf Tekin: "Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilmesi İle İlgili Bir Çalışmamız Yok" Bakan Yusuf Tekin: "Ücretli Öğretmenlere Kadro Verilmesi İle İlgili Bir Çalışmamız Yok"

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Fransa İstihbarat Servisi'nin (DGSE) Türkiye'de çalışan 3 kişilik istihbarat hücresini ortaya çıkardı. MİT'in uzun süren istihbari çalışmaları sonucunda, Fransız vatandaşlığı vaadiyle Türkiye aleyhine propaganda yapan sözde aktivist-gazeteci kılığındaki ajanlar tespit edildi.

MİT Başkanlığı ve İstanbul Bölge Başkanlığı'nın ortak çalışmasıyla Türkiye'de DGSE'ye casusluk yaptığı belirlenen 3 kişilik hücre deşifre edildi. Bu casuslar aylarca MİT saha ajanları tarafından adım adım izlendi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün operasyonuyla gözaltına alındı.

Fransız istihbarat servisinin bu ajanlar aracılığıyla Türkiye'yi zor durumda bırakmak için sahte belge düzenlediği, Türkiye'nin göç politikalarını önceden öğrenmek için casusluk yaptığı tespit edildi.

Özellikle "sözde aktivist-gazeteci" kılığında Türkiye aleyhine propagandalar yapan ajanların faaliyetlerine Fransa merkezli bir dernek üzerinden koordineli olarak devam ettikleri belirlendi. Bu faaliyetlerle Türkiye'nin uluslararası arenada zor duruma düşürülmeye çalışıldı.

Ajanlar, Türkiye'de mültecilere yönelik sözde işkence ve insan hakları ihlalleri iddialarını yabancı medya kanalları üzerinden yayarak Türkiye'yi karalamaya çalıştılar.

Ayrıca Suriyelilere sahte belge sağlayarak pasaport temin etme gibi gerçek dışı iddialarda bulunarak Türkiye'yi kötülemeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Fransız istihbaratının bu ajanlar aracılığıyla Türkiye'ye yönelik casusluk faaliyetlerinin önüne geçmek için MİT'in titiz çalışmaları sonucunda operasyon düzenlendi. Ajanlar gözaltına alınarak yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.