Kamudanhaber-Özel Haber 
Mehmet Diktaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı. Resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sigortalı bir işte çalışan kişilere 1.000 TL elektrik ve doğalgaz yardımı yapılacak.

Hükümet seçim öncesinde yine düğmeye bastı. Başta asgari ücret ve düşük gelirli çalışanların faylanması için elektrik ve doğalgaz yardımını içeren kanun Resmi gazetede yayınlandı.

Bu kanun milyonlarca sigortalı çalışanı ilgilendiriyor.

Milyonlarca sigortalı çalışanı ilgilendiren karar Resmi Gazete de yayınlandı. 

Karara göre ; sigortalı çalışanlara Haziran ayına kadar her ay 1000 TL elektrik ve doğalgaz desteği verilecek.

KANUN NE ANLAMA GELİYOR ?

7240 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanunların düzenlenmesi hakkında kanun resmi gazetede yayınlandı. 

Yayınlanan karara göre işveren her ay 1000 TL , çalışanların hesabına elektrik ve doğalgaz yardımı yapacak.

SGORTALI ÇALIŞANLARA 1000 TL ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YARDIMI HAZİRAN AYINA KADAR YAPILACAK…


Resmi Gazete'de yayımlanan kanuna eklenen geçici madde kapsamında "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz" denildi. 30 Haziran 2023 tarihine kadar aylık doğalgaz ve elektrik faturası para yardımı yapılacak.