Milli Eğitim Bakanı Özer, ülkemizde ilk kez nükleer enerji alanında gereksinim duyulan nitelikli iş gücünün karşılanması amacıyla tematik bir lise açılacağını söyledi.

Bakan açıklamalarında enerji yatırımlarına hız verildiğini , özellikle nükleer enerji alanında çalışmalara özel olarak değer verildiğini söyledi.

Bayraktar KIZILELMA' da yeni bir aşama daha kaydedildi, işte o yeni görüntüler! Bayraktar KIZILELMA' da yeni bir aşama daha kaydedildi, işte o yeni görüntüler!

Bu çalışmaların sonuç vermesi için nitelikli iş gücü gerekli olduğunu söyleyen Bakan,bunun için bazı şirketlerle iş birliği yapıdığını da aktardı.

Bakan'ın açıklamaları şu şekilde : 

"Çalışmalar kapsamında ilk olarak Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünde görevli iki fizik dersi öğretmeni Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde düzenlenen 60 saatlik Nükleer Enerjiye Giriş Eğitimi kursuna katıldı. Bu eğitimlerin yanı sıra Akdeniz Mersin, Erdemli Ertuğrul, Gülnar, Toroslar Atatürk, Toroslar Mimar Sinan, Tarsus Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 'nükleer enerjiye giriş', seçmeli ders olarak verilmeye başlandı. Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 10 öğrencimiz hâlihazırda nükleer enerjiye giriş dersini almaya başladı. Bu çalışmaların daha da özellikli hâle gelmesi için Bakanlık olarak bünyesinde nükleer enerji alanı bulunan bir tematik mesleki ve teknik Anadolu lisesi açılması için de çalışmalara başladık. Türkiye'de kurulacak nükleer enerji santrallerinin ihtiyacı olan nitelikli iş gücü, inşallah, bu okulda yetişecek ve buradaki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz geleceğin inşaasına katkı sunacak."