Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün partisinin 50’ye yakın milletvekiliyle, kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Milletvekillerinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerinden eleştiri geldi. Bazı milletvekillerinin Erdoğan’a, “kabinedeki bakanların siyasetçilerden atanması gerektiği”önerisini getirdiği ve “Milletvekilleri olarak bakanlara ulaşmakta ve bölgemizdeki sorunları iletmekte zorlanıyoruz. Sistemin sağlıklı işleyişi için bakanlar siyasetçilerden olmalı. Bakanlar siyasetçi olursa parlamentodaki işleyiş de kolaylaşacaktır” dediği kaydedildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, muhalefet ve sağlık alanındaki sivil toplum kuruluşları MHRS’ye ilişkin çok sayıda şikâyet dile getiriliyordu. Özellikle şehir hastanelerinden randevu almada zorluk çekildiği açıklamaları yapılıyordu.

Yaralı bulunan şahine ‘Tofaş’ adı verildi... Yaralı bulunan şahine ‘Tofaş’ adı verildi...

Toplantıda AK Parti’li milletvekillerinin de Erdoğan’a randevu sistemine ilişkin şikâyetleri ilettiklerinin altı çizildi. Vekillerin, Erdoğan’a, “Sağlık sisteminde ne yazık ki randevu sorunu yaşanıyor. Bölgelerimize gittiğimizde yurttaşlardan bize çok sayıda randevu sistemi ile ilgili şikayetler anlatılıyor. Bizler, bu duruma AKP iktidarının çözüm üreteceğini söylesek de vatandaşı ikna etmekte zorlanıyoruz” dedikleri kaydedildi. 

MHRS eleştirileri karşısında Erdoğan’ın “Öyle bir sorun yok. Olduğunu düşünmüyorum” karşılığını verdiği ancak milletvekillerinin çoğunun “Maalesef böyle bir sorun var” noktasında ısrar ettiğinin altı çizildi.

Vekillerin ısrarı sonrasında ise Erdoğan’ın, toplantıya katılan eski Sağlık Bakanı, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ’a dönerek “Recep Bey, bu doğru mu” diye sorduğu, Akdağ’ın ise “sistemle ilgili böyle bir sorunun olduğunu doğruladığı” vurgulandı. Akdağ’ın yanıtı üzerine de Erdoğan’ın sessiz kaldığı ifade edildi.