Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, ülke genelinde etkisini sürdüren sıcak hava dalgası önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşarak, sıcaklıkların aniden artmasına neden olacak. Bu durumun etkisiyle İstanbul gibi bölgelerde nemli havanın yerini tekrar yükselen sıcaklıklara bırakması bekleniyor.

Marmara bölgesinde yaşanan kuvvetli rüzgarlar İstanbul'a bir süreliğine ferahlık getirse de, nem oranının artışıyla birlikte sıcaklık yeniden yükseliyor. Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan son uyarıya göre, İstanbul önümüzdeki günlerde yeni bir sıcak hava dalgasıyla karşılaşacak.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bu konuda yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Sıcak hava dalgalarının etkisi azalmıyor gibi görünüyor. Henüz rekor sıcaklıkların yaşanıp yaşanmayacağı kesin değil. Ancak sıcak hava dalgaları devam edecek gibi gözüküyor. İç Anadolu ve İç Ege bölgelerinde bugünkü gibi yüksek sıcaklıklar devam edecek. Ankara'da 38, Denizli, Uşak ve Manisa gibi illerde 40 derecenin üzerinde sıcaklıklar yaşanıyor. Hafta sonuna doğru bu sıcaklık dalgası devam edecek. Ancak Pazartesi gibi sıcaklıklar normale dönecek."

Prof. Dr. Şen ayrıca, "Salı günü yeni bir sıcak hava dalgası bekleniyor. Özellikle Ege ve Antalya çevresini etkileyecek gibi görünüyor. Bu bölgelerde sıcaklıkların ortalama 7-8 derece artması bekleniyor. Hafta sonuna doğru ise Marmara bölgesini etkisi altına alacak. Yani İstanbul da bu yeni sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kalacak ve sıcaklıklar 35 derecenin üzerine çıkacak." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bomba kulis: DP'li Cemal Enginyut CHP'den belediye başkanlığına hazırlanıyor Bomba kulis: DP'li Cemal Enginyut CHP'den belediye başkanlığına hazırlanıyor

Bu durumun yanı sıra, bazı bölgelerde neredeyse hiç yağış olmadığı ve uzun süreli kuraklık tehlikesinin arttığı da vurgulandı. Bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgelerde yerel sağanak yağışlar beklendiğini duyurdu. Marmara'da kuzeydoğu yönlerden kuvvetli rüzgarların etkili olması bekleniyor.