Milyonlarca memur ve emekli için yeni dönemde maaşların nasıl şekilleneceği merak konusu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından, memur ve emeklilere yapılacak zam oranları netlik kazanacak.

O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu O ilde ekmeğe zam geldi! Bakın ekmek kaç lira oldu

En son açıklanan verilere göre, Ocak-Mayıs dönemi enflasyonu %22,72 olarak gerçekleşti. Haziran ayı için yapılan beklenti anketlerine göre ise enflasyonun %2,52 olması bekleniyor. Bu tahmine göre 2024 yılının ilk yarısı için enflasyon farkı %25,81 olarak hesaplanıyor. Bu durumda SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarında %25,81 oranında bir artış öngörülüyor.

Memur ve memur emeklileri için ise 2024 yılının ilk yarısı için %15, ikinci yarısı için %10 oranında zam yapılması planlanıyor. Eğer enflasyon %25,81 olarak gerçekleşirse, bu durumda memur ve memur emeklilerine %20,34 oranında maaş farkı verilmesi bekleniyor.

Refah payı konusunda ise kamuoyunda %5, %10, %15 gibi farklı rakamlar tartışılıyor. Emin Yılmaz'a göre en güçlü tahmin %5 refah payı üzerinden yapılırsa, SSK ve Bağkur emeklileri %30,81 oranında zam alacaklar. Diğer senaryolarda ise bu oranların %35 ve %40 gibi seviyelerde olabileceği düşünülüyor.

Kök maaşlar konusunda da düzenleme beklentisi bulunuyor. Özellikle 8.000 TL'nin altında kök maaş alanlara hissedilir bir maaş artışı sağlanması gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca, yeni dönemde en düşük emekli maaşının 10.000 TL'ye çıkarılması ve sonrasında enflasyon farkının eklenmesi yönünde tartışmalar devam ediyor.

Sonuç olarak, milyonlarca memur ve emekli için maaş artışları ve refah payı gibi konular, önümüzdeki günlerde yapılacak resmi açıklamalarla netlik kazanacak.