Sucuk fiyatları her geçen gün değişim gösteriyor. Isıl işlemden geçmiş hazır sucuklara oranla, daha çok beğeni duyulan kasap sucuğunun fiyatı kasaplarda 400-450 lirayken, marketlerde markasına göre bin liradan satışa koyuyor.

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, kasaplarda kemiksiz dana etinin 350-400 liraya satışa sunulduğunu vurgulayarak, iyi kalitede, güvenilir kasap sucuğun fiyatının ise maksimum 450 TL olduğunu ifade etti. Bu rakamı geçmeyen sucuklarda tavuk eti, boya, taşlık gibi hileli ürünler yer alabileceğine değinen Yağmur, serbest piyasa ekonomisi nedeniyle de fiyatlarda üst sınır olmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu’ndan Özgür Özel’e ‘Erdoğan’ tepkisi: Sarayla müzakere edilmez… Kılıçdaroğlu’ndan Özgür Özel’e ‘Erdoğan’ tepkisi: Sarayla müzakere edilmez…

'YÜKSEK DİYATLARA SATILMASINA ŞAŞIRMIYORUZ'

Kasap sucuğunun en mantıklı olanı yine kasaplardan alınması olduğunu vurgulayan Yağmur, “Tüketicilerimiz etini, yağ ve baharat oranını belirleyip kasaplarda kendi gözleri önünde hazırlatıp, sucuğunu afiyetle tüketebilir. Kasabın en büyük denetçisi halktır. Kasap sucuğunun ortalama fiyatı 400-450 lira. Daha ucuza satanlar da var ki bunlar hileye çok açık ürünler. Baharat ağırlıklı olduğu zaman tüketen bunun ne olduğunu bile kolayca anlayamaz. Bu nedenle 100 liraya bile satan olsa zarar etmez. Yüksek fiyatlarda satışlar olduğunu da görüyoruz. Adana’da bin liraya kasap sucuğu yoktur ama bizim 400 liraya sattığımız kemiksiz etin marketlerde 700 liraya satıldığını göz önünde bulundurursak, sucuğun yüksek fiyatlara satılmasına da şaşırmıyoruz” şeklinde konuştu. Kasap Seyfettin Yılmaz ise en doğal ve güvenilir sucuk fiyatının 400-450 lirayı aşmaması gerektiğini belirtti.