Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi sürecinde sosyal yardım alan kişi sayısının 158 binden 220 bine çıktığını belirterek, bu zorlu dönemde belediyenin yaptığı destekleri detaylandırdı.

Pandeminin etkisiyle maske ihtiyacının arttığı bir dönemde, terzilere iş verilerek hem maske üretimini sağladıklarını hem de nakliyecilere destek olduklarını vurguladı. Yardımların engellenmesi durumunda ise ihtiyaç sahiplerinin isimlerini gizli tutarak, yardımların kesintisiz devam ettiğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen'den MEB Yönetici Atama Yönetmeliği ile ilgili değerlendirme Türk Eğitim-Sen'den MEB Yönetici Atama Yönetmeliği ile ilgili değerlendirme

Yavaş, pandemi nedeniyle öğrencilerin internet erişimine olan ihtiyacını da göz ardı etmedi. 70 bin öğrenciye aylarca 10'ar GB internet sağlayarak, eğitimden mahrum kalmalarını engellediklerini ifade etti. Ayrıca, köylerde internet olmaması nedeniyle öğrencilerin mağduriyet yaşadığını göz önüne alarak, Ankara'da köylere internet götürülerek eğitimde eşitsizliğin önüne geçtiklerini belirtti.

Kırsalda yaşayan vatandaşları destekleme konusunda da Yavaş, Türkiye'de ilk defa mazot, sıvı gübre ve tohum yardımları yapılarak yerel üreticilere destek olduklarını söyledi. Ayrıca, Başkent Marketler açarak kadın kooperatiflerinden alışveriş yaparak kırsalda yaşayan insanların kendi ürünlerini satarak gelir elde etmelerine katkı sağladıklarını ifade etti.

Vatandaşların ekonomik sıkıntılarını da göz önünde bulunduran Yavaş, doğal gaz yardımı ve her ay 200 bin aileye bir kilo et parası kartlarına yatırılarak evlerine protein desteği sağladıklarını belirtti. Bu şekilde, dar gelirli ailelerin yaşadığı zorluklara karşı önlem aldıklarını ifade etti.