Hazine ve Maliye Bakanlığı, sektör bazında yürüttüğü kapsamlı vergi incelemelerinde önemli sonuçlar elde etmeye başladı. Demir-çelik sektöründe gerçekleştirilen incelemeler neticesinde, iki büyük firmaya toplamda 7 milyar TL rekor ceza kesildi.

Maliye Bakanlığı'nın yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da söz konusu firmalar hakkında aklama suçu incelemesi yürütmektedir. Demir-çelik sektöründe yerinde denetimler ve fiili sayımlar gerçekleştirilerek piyasanın kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

Yılmaz Özdil’den 'bidon kafa' söylemini eleştiren Özgür Özel'e zehir zemberek sözler Yılmaz Özdil’den 'bidon kafa' söylemini eleştiren Özgür Özel'e zehir zemberek sözler

Demir-çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, paravan şirketler üzerinden sahte faturalar düzenleyerek kamuyu zarara uğratan ve haksız kazanç sağlayan bu firmalar üzerinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'na bağlı Vergi Müfettişleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda, iki büyük firmaya yaklaşık 7 milyar TL cezalı tarhiyat önerildiği açıklandı.

Maliye Bakanlığı, demir-çelik piyasasını kayıtlı hale getirmek ve sektördeki düzeni sağlamak amacıyla kararlı bir şekilde hareket etmektedir. Bu kapsamda, inşaatlarda kullanılan demirlerin üretim aşamasından son kullanım aşamasına kadar olan sürecin izlenebilir hale getirilmesini amaçlayan "inşaat demiri izleme sistemi" de devreye alınmıştır.

Kaynaklar, büyük üretici firmalar üzerinde Vergi Müfettişleri tarafından fiili sayımların devam ettiğini ve bu denetimlerin süreceğini belirtmektedir. Maliye Bakanlığı, sürekli gözetim ve kontrol araçlarıyla demir-çelik piyasasını yakından takip etmekte ve kayıt dışı ekonomiyi engellemek için çalışmalarını sürdürmektedir.