6 Şubat tarihinde meydana gelen 7, 7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden 11 il çok ciddi şekilde etkilendi. Yaklaşık olarak 13 milyon vatandaşı etkileyen depremlerin yaralarının sarılması için çalışmalar aralıksız devam ederken, açıklanan son verilere göre 44 bin 218 vatandaş hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş merkezli depremden ciddi şekilde etkilenen iller arasında yer alan Malatya hakkında Habertürk yayınına çıkan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, depremin ilk dakikalarından itibaren belediye ekipleriyle beraber sahada olduğunu söyledi.

Başkan Gürkan, deprem felaketinin yaşandığı tarihte hakim olan olumsuz hava şartlarının müdahale ve yardımlarda aksamaların yaşanmasına sebep olduğunu belirtti.

Camdaki kız dizisi sona geldi! Camdaki Kız kitabı sonu nasıl bitiyor? Camdaki kız dizisi sona geldi! Camdaki Kız kitabı sonu nasıl bitiyor?

Malatya'daki can kaybı sayısının 2 bin 300 civarında oldğunu söyleyen Büyükşehir Başkanı, depremden etkilenen iller arasında en büyük hasarı Malatya'nın aldığını belirtti:

"Deprem olduktan hemen sonra gerek valilikte oluşturulan kriz masası ve depremle enkaz altında kalanlara müdahale, depremin yaraların sarılması noktasında büyükşehir belediyemizin bu konuda iyi bir ekibi olduğunu biliyorum. Gerçekten kontrol altına aldı, müdahale etti. Ancak enkaz altında kalan vatandaşlarımızı çıkartma durumunda olan belediyemizin arama kurtarma ekipleri enkaz altında kaldı. Hava şartları, tipi, Kayseri, Adana bağlantısı yolu kapalı. Sadece şehrimizin doğuda Elazığ'a açılan kapısı var. Malatya Belediyesi'nin organizasyonu noktasında gıda ve marketlerde bütün depoları bütün vatandaşlarımıza tevdi ettiler.

Kış şartları ağır, tünelin çökmesi, demiryolu köprüsünün zarar görmesi ve Kayseri karayolunun zarar görmesi. Müdahale ve yardımda tabii ki gecikme olabilir. Deprem olduktan yarım saat sonra sayın Cumhurbaşkanımız ilk depremle ilgili malumatı aldı. 130 binamız yıkılmıştı. Şehrimizin arama kurtarma ekipleri yetiyordu. 13.24'deki deprem herkesi depremzede etti. Malatyalı hemşehrilerimle onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hepisi bir canı kurtarma noktasında -20 derecede canhıraş mücadele etti.

Şu anda 90 bine yakın tespit edilen ağır hasarlı ve yıkılmış durumda. Buna baktığımız zaman ölüm sayısı 2 bin 300 civarında. 10 vilayet içerisinde belki de en büyük hasarı gören Malatya'dır. Binaların bana göre eski olmasına rağmen, çoğu eski binalar yıkıldı, yeni binalar da var. Birinci depremle birlikte vatandaşın evlerini terk etmiş olması, ölü sayımızın artmamasına neden olan en büyük sebeplerdir diye ifade etmek istiyorum.''

Canlı yayında Başkan Gürkan'a yöneltilen 'istifa etmeyi düşünüyor musunuz? sorusu ise dikkat çekti. İlgili soruya Belediye Başkanı hiçbir keşkesi'nin olmadığını, hatası olan herkesin bedelini ödemesi gerektiğini söyledi.

Koltuğa oturduğu andan itibaren Malatya'yı koruma amaçlı imar planları yaptığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

''2004 yılından beri belediye başkanıyım. Şu ana kadar geçen zaman içerisinde hiçbir 'keşke'si olmayan belediye başkanıyım. 2004'de geldiğimde eski Malatya'da koruma amaçlı imar planını yaptım. Akabinde oradaki yatay mimari diye tabir ettiğimiz mimarinin imar uygulamasını yaptık. 2014'e kadar 15 bin nüfuslu belediyeydik. Bu dönemde özellikle de imar konularında, şunun altını çizerek söyleyeyim; benim bütün meclis kararlarım oybirliği ile geçmiştir. 20 yıla yakın belediye başkanlığı dönemimde, ilk dönem bağımsızdı, üç dönem AK Parti'de görevimi deruhte etmeye çalışıyorum.

Yıkılan binalarla ilgili eskiden yapılmış, ruhsatlandırılmış, deprem yönetmeliği öncesinde yapılan binalar var. 7,7 ve 7.6 şiddetinde 9 saat arayla deprem oluyor. Malatya'ya 80-90 kilometrelik bir mesafede. Bu anlamda Malatya'nın bina stoklarının da sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Malatya'nın bina stoklarının da sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Hatası olanın herkesin bedelini ödenmesinin yanında olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçmiş dönemde Bostanbaşı tarım arazisinin imara açılmaması gerekirdi. O dönemlerde 14 tane belediye var. Küçük küçük kasaba belediyeleri.''

Ayrıca Başkan Gürkan ile program sunucusu Mehmet Akif Ersoy arasında geçen cenaze diyalogu ise gündemi salladı. Selahattin Gürkan'ın "Bütün cenazelerimizin cenaze namazları kılınmıştır; kendi inanç değerlerimize uygun şekilde defnedilmiştir" açıklamasının akabinde sunucu Ersoy, "Cenaze defnetmeyi başarı olarak gördüğümüz bir yerdeysek vay halimize..." şeklinde tepki vermesi, sosyal medyanın en çok tartışılan konuları arasına girdi.